BZG03C51-HM3-08 - Vishay
Mfr. #:
BZG03C51-HM3-08
Description:
Zener Diodes Uni-direc 300W Pppm SMA (DO-214AC)
Manufacturer: Vishay
Brand: Vishay
Package / Case: DO-214AC-2
Vz - Zener Voltage: 51 V
Length: 5.5 mm
Pd - Power Dissipation: 3 W
Zz - Zener Impedance: 25 Ohms
Width: 2.8 mm
Height: 2.3 mm
Factory Pack Quantity: 1500
Test Current: 10 mA
Vf - Forward Voltage: 1.2 V
Zener Current: 1 uA
Voltage Temperature Coefficient: 0.12 %/K
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
BZGx Series Zener Diodes
Vishay BZGx Series Zener Diodes are high-reliability diodes with uni-directional polarities. The BZGx zener diodes are configured in a single circuit and fit onto 5mm SMD footpads. These zener diodes operate at a voltage range 3.3V to 270V and also features wave and reflow solderable. The BZGx diodes are housed in SMA (DO-214AC) package and indicated by base P/N-M3 which is commercial grade and P/NHM3 which is AEC-Q101 qualified. These zener diodes are ideal for voltage stabilization, protection from high voltage, and high energy transients.