BZT52C6V8 - Taiwan Semiconductor
Mfr. #:
BZT52C6V8
Description:
Zener Diodes 6.8 Volt 410mW 5%
RoHS: Y
Brand: Taiwan Semiconductor
Manufacturer: Taiwan Semiconductor
Configuration: Single
Package / Case: SOD-123F-2
Packaging: Reel
Subcategory: Diodes & Rectifiers
Series: BZT52C
Vz - Zener Voltage: 6.8 V
Pd - Power Dissipation: 500 mW
Test Current: 5 mA
Voltage Tolerance: 5 %
Factory Pack Quantity: 3000
Zz - Zener Impedance: 15 Ohms
Zener Current: 1.8 uA
Unit Weight: 0.000353 oz
Minimum Operating Temperature: - 65 C
Maximum Operating Temperature: + 150 C
More Information
BZT52C6V8 Price & Stock
Taiwan Semiconductor BZT52C6V8 pricing and available inventory.
Alternate Names
  • TSC
  • TAIWAN SEMI
  • TAIWAN
  • TAIWAN SEM
  • TAIWAN SEMICONDUCTOR MANF
  • TAIWAN SEMICOND
  • TAIW
  • SEMICONDUCTO
  • TAIWAN SEMICONDUCTOR CO LTD
  • Taiwan Semiconductor Company
  • Taiwan Semiconduct
  • Taiwan Semiconductors
  • Taiwan Semiconductor Co
  • Taiwan Semiconductor(TSC)
  • TWAN
  • SEMICONDCTOR
  • Won-Top Electronics
  • TAIWAN SEMICONDUCTOR CORPORATION
  • TAWIN SEMI
  • TAIWAN SEMICONDUTOR (TSC)
  • TAIWANSEMICONDUCTO
  • TAIWAN SEMICONDUCTOR CORP
  • TAIW-SEMIC
  • Taiwan Semiconductor Europe GmbH
  • TSMC
AD5242BRUZ1M distributor
BZT52C6V8-7-F Diodes Incorporated - Digikey
BZT52C6V8-E3-08 - Discrete Semiconductor Products - Digikey
BZT52C6V8-7-F Diodes Incorporated | MouserBZT52C6V8-G RHG Taiwan Semiconductor | Mouser
BZT52C6V8-7-F Diodes Incorporated | Mouser
BZT52C6V8-G RHG Taiwan Semiconductor | Mouser
BZT52C6V8-HE3-08 by Vishay | Zener | Arrow.com
BZT52C6V8-7-F by Diodes Incorporated | Zener | Arrow.com
BZT52C6V8 Diodes Inc., Zener Single Diode, 6.8 V, 500 mW
BZT52C6V8 DIODES. Datasheet pdf. Equivalent
LGE BZT52C6V8|Zener Diodes|LCSC
BZT52C6V8 DC COMPONENTS - Diode: Zener | 0.5W; 6.8V