MPC566CVR56 - NXP / Freescale
Mfr. #:
MPC566CVR56
Description:
32-bit Microcontrollers - MCU MPC566 1024KFLASH Qorivva
Specifications
Moisture Sensitive: Yes
RoHS: Y
Packaging: Tray
Mounting Style: SMD/SMT
Tradename: Qorivva
Interface Type: QSPI, SCI, UART
Brand: NXP / Freescale
Manufacturer: NXP
Subcategory: Microcontrollers - MCU
Processor Series: MPC5xx
Series: MPC566
Core: MPC500
Program Memory Type: Flash
Package / Case: BGA-388
Qualification: AEC-Q100
Part # Aliases: 935319143557
Maximum Clock Frequency: 56 MHz
Number of I/Os: 56 I/O
Number of ADC Channels: 40
Data RAM Size: 36 kB
Product Category: 32-bit Microcontrollers - MCU
Product Type: 32-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width: 32 bit
Number of Timers/Counters: 3 Timer
Length: 27 mm
Width: 27 mm
Factory Pack Quantity: 200
Supply Voltage - Max: 2.7 V, 5.25 V
Operating Supply Voltage: 2.6 V, 5 V
Supply Voltage - Min: 2.5 V, 4.75 V
ADC Resolution: 10 bit
Height: 1.95 mm
Program Memory Size: 1 MB
Unit Weight: 0.084889 oz
Minimum Operating Temperature: - 40 C
Maximum Operating Temperature: + 85 C
More Information
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
MPC566CVR56 Price & Stock
NXP Semiconductors MPC566CVR56 pricing and available inventory.
SellerSKUStock 1 10 100 1000 10000 Updated
Digi-KeyMPC566CVR56-ND----759.02759.022020-03-03T14:11:33Z
AvnetMPC566CVR56----779.82737.162020-03-04T03:47:28Z
Avnet EuropeMPC566CVR56------2020-03-04T08:31:06Z
NetroFlashMPC566CVR563,267-----2020-03-02T23:12:20Z
iodPartsMPC566CVR56114-----2020-03-04T11:43:11Z
LTL Group4147015959-----2020-03-04T05:52:29Z
Dana MicrosystemsMPC566CVR561,781-----2020-02-26T04:50:47Z
Summit ElectronicsMPC566CVR56Contact-----2018-03-06T19:04:05Z
Alternate Names
  • PHILIPS
  • NXP
  • PHIL
  • PHILLIPS
  • PHI
  • PHILIPS/NXP
  • NXP SEMI
  • PHILIP
  • PHILIPS SEMICONDUCTORS
  • Philips Semiconductor
  • NXP SEMICONDUCTOR
  • NXP/PHILIPS
  • PHILPS
  • PHILIPS COMPONENTS
  • PHILIPS SEMI
  • PHL
  • PHLIPS
  • PHILIPS ECG
  • PHILL
  • Philips Semiconducto
  • PHILLIP
  • PHILI
  • PHIL/SIG
  • PHILTPS
  • NXP USA Inc
  • Philips Semiconductors
  • NXP Semiconductors NV
  • NXP
AD5242BRUZ1M distributor
MPC566CVR56 NXP Semiconductors | Mouser
MPC566CVR56 NXP USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)
MPC566CVR56 NXP USA Inc. | Integrated Circuits - Digikey
NXP Semiconductors MPC566CVR56 Microcontrollers
NXP Semiconductors MPC566CVR56 - Octopart
MPC566CVR56 - NXP / Freescale | OMO Electronic
NXP 32-bit MCU, Power Arch core, 1MB Flash, 56MHz - DigChip