- Mfr. #:
- 74ACTQ153SC
- Description:
- Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers Dl 4-Inp Multiplexer
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Logic Type: | Multiplexer |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| Product Type: | Encoders, Decoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| Number of Circuits: | Dual |
| Function: | Dl 4-Inp Multiplexer |
| Product: | Decoders, Encoders, Multiplexers & Demultiplexers |
| Technology: | CMOS |
| Propagation Delay Time: | 9.5 ns at 5 V |
| Logic Family: | 74ACT |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 48 |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Width: | 4 mm |
| Number of Input Lines: | 4 Input |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Number of Bits: | 2 bit |
| Length: | 10 mm |
| Height: | 1.5 mm |
| Number of Output Lines: | 1 Output |
| Unit Weight: | 0.008536 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 24 mA |
| Output Voltage: | - 0.5 V to Vcc + 0.5 V |
| Input Voltage: | - 0.5 V to + 0.5 V |
| Output Current: | +/- 50 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
74ACTQ153SC Price & Stock
National Semiconductor 74ACTQ153SC pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | 74ACTQ153SC | 41 | 11.95 | 9.96 | 7.97 | 7.97 | 7.97 | 2019-12-11T11:16:44Z |
| North Star Micro | 74ACTQ153SC | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
National Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for 74ACTQ153SC due to regional differences or acquisition. 74ACTQ153SC may also be known as the following names:
- NSC
- NATIONAL SEMI
- NAT SEMI
- NATIONAL SEMICONDUCTOR CORP
- NATIONAL S
- NAS
- NATIONAL SEMICONDUCT
- NS
- NATIONAL SEMICO
- NATL SEMI
- NATIONAL SEM
- NATIONAL SEMICON
- TI/NSC
- NATIONAL SEMICONDUCTORS
- National Semiconductor (NSC)
- NSC NATIONAL SEMICONDUCTOR
- NATIONAL SEMICOND
- TI/NAT
- NATIONAL SEMICONDUCTO
- NATIONAL SEMICONDUCTOR CORPORATION
- NATI
- NATIO
- NATLSEM
- National Semiconductor (TI)
- NATSEM
AD5242BRUZ1M distributor
- 7400-series integrated circuits
- dissertation_ferreira_s.pdf.txt
- CMOS Logic IC AC/ACT (Advanced) Series-Product Overview
- Jan 31, 2021
- Semiconductors - 7400 Series ICs - 74ACT Series
- MC74AC153, MC74ACT153 Dual 4-Input Multiplexer