- Mfr. #:
- 74FCT162245ATPVCT
- Description:
- Bus Transceivers 16-Bit Bus Trnscvrs With 3-State Outputs
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Input Level: | TTL |
| Output Level: | TTL |
| Product: | Standard Transceiver |
| Package / Case: | SSOP-48 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Polarity: | Non-Inverting |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Logic Family: | FCT |
| Series: | CY74FCT162245T |
| Technology: | CMOS |
| Product Category: | Bus Transceivers |
| Product Type: | Bus Transceivers |
| Function: | Bus Transceiver |
| Width: | 7.49 mm |
| Supply Current - Max: | 500 uA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Quiescent Current: | 5 uA |
| Propagation Delay Time: | 4.5 ns |
| Supply Voltage - Min: | 4.5 V |
| Output Type: | 3-State |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Height: | 2.59 mm |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 5 V |
| Number of Channels: | 16 |
| Number of Circuits: | 2 |
| Length: | 15.88 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Pd - Power Dissipation: | 1 W |
| Unit Weight: | 0.021175 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 24 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Logic Solutions
- Texas Instruments Logic Solutions offers a full spectrum of logic functions and technologies from the mature to the advanced, including bipolar, BiCMOS, and CMOS. TI's process technologies offer the logic performance and features required for modern logic designs, while maintaining support for more traditional logic products.Learn More
74FCT162245ATPVCT Price & Stock
Texas Instruments 74FCT162245ATPVCT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74FCT162245ATPVCT | 9,000 | 6.99 | 6.99 | 6.84 | 6.68 | 6.68 | 2020-02-13T09:51:30Z |
| Mouser | 595-74FCT162245ATPVC | 896 | 17.55 | 14.37 | 11.81 | 8.23 | 8.16 | 2020-02-12T22:03:18Z |
| Verical | 74FCT162245ATPVCT | 3,000 | - | - | - | 8.15 | 7.63 | 2020-02-13T17:55:28Z |
| Digi-Key | 74FCT162245ATPVCT-ND | - | - | - | - | 8.31 | 8.31 | 2020-02-11T16:36:00Z |
| Avnet | 74FCT162245ATPVCT | - | - | - | - | 8.55 | 7.39 | 2020-02-13T05:20:46Z |
| Avnet Europe | 74FCT162245ATPVCT | - | - | - | - | 11.72 | 9.14 | 2020-02-13T09:02:18Z |
| LTL Group | 4616516 | 138 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T07:12:16Z |
| Sierra IC | 74FCT162245ATPVCT | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | 74FCT162245ATPVCT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | 74FCT162245ATPVCT | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for 74FCT162245ATPVCT due to regional differences or acquisition. 74FCT162245ATPVCT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- 74FCT162245ATPVCT Texas Instruments | Mouser
- 74FCT162245ATPVCT Texas Instruments
- Texas Instruments 74FCT162245ATPVCT
- CY74FCT16245T CY74FCT162245T CY74FCT162H245T
- 74FCT162245ATPVCT
- 74FCT162245ATPVCT Texas Instruments - Datasheet PDF ...
- 74FCT162245ATPVCT by Texas Instruments Incorporated
- 74FCT162245ATPVCT Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- 74FCT162245ATPVCT Price & Stock
- Texas Instruments 74FCT162245ATPVCT