- Mfr. #:
- 74HC240D
- Description:
- Buffers & Line Drivers OCTAL 3-STATE BUFFER INV
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging: | Tube |
|---|---|
| Package / Case: | SO-20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | NXP Semiconductors |
| Manufacturer: | NXP |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Polarity: | Inverting |
| Logic Family: | HC |
| Logic Type: | CMOS |
| Product Type: | Buffers & Line Drivers |
| Product Category: | Buffers & Line Drivers |
| Number of Output Lines: | 8 Output |
| Number of Input Lines: | 8 Input |
| Number of Channels: | 8 |
| Part # Aliases: | 74HC240D,652 |
| Low Level Output Current: | 7.8 mA |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 38 |
| Output Type: | 3-State |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Propagation Delay Time: | 100 ns at 2 V |
| High Level Output Current: | - 7.8 mA |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for 74HC240D depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
74HC240D Price & Stock
Motorola 74HC240D pricing and available inventory.
Alternate Names
Motorola has several brands around the world that may have alternate names for 74HC240D due to regional differences or acquisition. 74HC240D may also be known as the following names:
- MOT
- MOTO
- MOTOROL
- MOTORO
- MOTORLA
- MOTOROLLA
- MOTOROLA SEMICONDUCTOR
- MOTOROLA INC
- MOTROLA
- MTO
- MOTOTOLA
- MOTOROAL
- MOTORL
- MOTOROTA
- Motorola Incorporated
- MOT/PHI
- MOTOROLA TWO WAY
- MOT MOTOROLA
- MOROTOLA
- MOTOROLA CORP
- MTRLA
- MOTORLOA
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS
- Motorola Semiconductor Products
- MOTOROLA SEMICONDUCTORS HK LTD
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC240D,74HC244D74HC240D,653 Nexperia
- Nov 10, 2020
- 74HC240D Datasheet | Toshiba
- 74HC240D | General Purpose Logic ICs
- 74HC240D,652 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)74HC240D Toshiba Semiconductor and Storage
- 74HC240D-Q100 - Octal buffer/line driver; 3-state; inverting
- 74HC240D Datasheet(PDF) - NXP Semiconductors
- 74HC240D - Datasheet PDF & Technical Specs