- Mfr. #:
- 74HC4094D,652
- Description:
- Counter Shift Registers 8-STAGE BUS REGISTER
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Function: | Shift Register/Latch |
| Counting Sequence: | Serial to Serial/Parallel |
| Package / Case: | SO-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Brand: | Nexperia |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Counter Shift Registers |
| Product Category: | Counter Shift Registers |
| Logic Type: | CMOS |
| Number of Bits: | 8 bit |
| Number of Circuits: | 8 |
| Part # Aliases: | 74HC4094D |
| Logic Family: | 74HC |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Propagation Delay Time: | 45 ns |
| Width: | 4 mm |
| Output Type: | 3-State |
| Number of Output Lines: | 10 |
| Number of Input Lines: | 4 |
| Unit Weight: | 0.008818 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 74HC4094D,652 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
74HC4094D,652 Price & Stock
Nexperia 74HC4094D,652 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-2813-ND | 2,334 | 4.52 | 3.86 | 2.88 | 1.75 | 1.49 | 2019-12-21T13:54:18Z |
| Rochester Electronics | 74HC4094D,652 | 13,767 | 1.64 | 1.64 | 1.48 | 1.33 | 1.33 | 2019-12-21T10:03:15Z |
| RS Components | 1038179 | 700 | - | - | 1.69 | 1.30 | 1.30 | 2019-12-21T12:03:53Z |
| RS Components | 1697807 | - | 3.99 | 3.59 | 2.80 | 2.80 | 2.80 | 2019-12-21T12:03:53Z |
| Future Electronics | 74HC4094D,652 | 5,000 | 1.95 | 1.95 | 1.95 | 1.55 | 1.22 | 2019-12-22T01:52:12Z |
| Mouser | 771-74HC4094D | 1,056 | 4.44 | 3.72 | 2.27 | 1.75 | 1.40 | 2019-12-12T11:16:24Z |
| Arrow Electronics | 74HC4094D,652 | 44,573 | 4.06 | 3.37 | 2.07 | 1.29 | 1.12 | 2019-12-21T16:01:14Z |
| Arrow Electronics | 74HC4094D,652 | 4,053 | 3.75 | 3.22 | 2.12 | 1.38 | 1.21 | 2019-12-21T16:01:14Z |
| Verical | 74HC4094D,652 | 954 | - | - | - | 1.23 | 1.23 | 2019-12-20T18:00:54Z |
| Verical | 74HC4094D,652 | 4,053 | - | - | 2.12 | 1.50 | 1.29 | 2019-12-20T18:00:54Z |
| Verical | 74HC4094D,652 | 3,250 | - | - | - | 1.62 | 1.48 | 2019-12-12T11:16:24Z |
| Conrad | 144533 | Yes | 2.42 | 2.42 | 2.42 | 2.42 | 2.42 | 2019-12-21T02:44:47Z |
| Avnet | 74HC4094D | - | - | - | - | - | - | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Avnet | 74HC4094D652 | - | - | - | - | - | 1.25 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Avnet | 74HC4094D,652 | - | - | - | - | - | 1.28 | 2019-12-21T03:35:55Z |
| Newark | 71R2561 | 954 | 1.01 | 1.01 | 1.01 | 1.01 | 1.01 | 2019-12-21T15:43:42Z |
| Newark | 26AC8665 | - | 4.72 | 3.98 | 2.50 | 1.94 | 1.58 | 2019-12-19T04:21:54Z |
| Schukat | 74HC4094D.652 | 900 | - | - | 1.30 | 0.947 | 0.913 | 2019-12-21T08:12:20Z |
| Avnet Europe | 74HC4094D,652 | 23,041 | - | - | 1.18 | 0.813 | 0.813 | 2019-12-21T07:56:38Z |
| Ameya360 | 74HC4094D,652 | 5,000 | - | - | - | 1.34 | 1.34 | 2019-12-20T03:57:30Z |
| NAC Semi | XSFP00000152210 | 7,673 | - | - | - | 1.47 | 1.37 | 2019-12-19T00:10:37Z |
| Sourceability | 74HC4094D,652 | 6,801 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| LTL Group | 5953935 | 5,650 | - | - | - | - | - | 2019-12-20T06:32:56Z |
| Classic Components | 74HC4094D,652 | 44,275 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T00:47:00Z |
| Quest | 74HC4094D,652 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-21T11:30:21Z |
| Dana Microsystems | 74HC4094D,652 | 1,732 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| North Star Micro | 74HC4094D,652 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HC4094D,652 due to regional differences or acquisition. 74HC4094D,652 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HC4094D - 8-stage shift-and-store bus register
- 74HC4094D,652 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- 74HC4094D,652 Nexperia
- 74HC4094D.652 NEXPERIA - shift and store,bus register
- Nexperia 74HC4094D,652 Counter Shift Registers
- 74HC4094D,652 Nexperia - Shift Registers - Distributors, ...
- 74HC4094D,652 Datasheet - Nexperia
- Nexperia 74HC4094D,652 8-stage Surface Mount Shift ...
- 74HC4094D,652 Nexperia | C547044
- 1674 products
- 10pk NEXPERIA-74HC4094D,652-8 STAGE SHIFT ...