- Mfr. #:
- 74HCU04PW,112
- Description:
- Inverters HEX INVERTER (UNBUF)
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Inverters |
| Product Type: | Inverters |
| Function: | Inverter |
| Logic Family: | HC |
| Logic Type: | CMOS |
| Factory Pack Quantity: | 96 |
| Part # Aliases: | 74HCU04PW |
| Propagation Delay Time: | 70 ns, 14 ns, 12 ns |
| Supply Voltage - Max: | 6 V |
| Number of Circuits: | 6 Circuit |
| Low Level Output Current: | 5.2 mA |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2 V |
| Unit Weight: | 0.007549 oz |
| High Level Output Current: | - 5.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for 74HCU04PW,112 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
74HCU04PW,112 Price & Stock
Nexperia 74HCU04PW,112 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74HCU04PW,112 | 27,895 | 0.836 | 0.836 | 0.697 | 0.627 | 0.627 | 2020-01-04T09:59:39Z |
| Arrow Electronics | 74HCU04PW,112 | 8,014 | 0.915 | 0.906 | 0.888 | 0.888 | 0.888 | 2019-12-06T15:34:21Z |
| Digi-Key | 74HCU04PW,112-ND | - | - | - | - | - | 0.778 | 2020-01-03T13:53:44Z |
| Verical | 74HCU04PW,112 | 8,014 | - | - | 0.888 | 0.888 | 0.888 | 2020-01-03T17:52:13Z |
| Avnet | 74HCU04PW,112 | - | - | - | - | - | 0.633 | 2020-01-04T03:43:12Z |
| Avnet | 74HCU04PW112 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-04T03:43:12Z |
| Mouser | 771-HCU04PW112 | - | 2.72 | 2.09 | 1.14 | 0.850 | 0.690 | 2019-12-06T15:34:21Z |
| Avnet Europe | 74HCU04PW,112 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-04T08:37:54Z |
| LTL Group | 4619476 | 9,409 | - | - | - | - | - | 2020-01-02T00:37:02Z |
| North Star Micro | 74HCU04PW,112 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74HCU04PW,112 due to regional differences or acquisition. 74HCU04PW,112 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74HCU04PW,112 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- 74HCU04PW - Hex unbuffered inverter
- Part 74HCU04PW,112
- 74HCU04PW,112 NEXPERIA - IC: digital | NOT - TME.eu.
- 74HCU04PW,112 Datasheet - Nexperia - All About Circuits
- 74HCU04PW Nexperia
- 74HCU04PW,112 datasheet - Hex InverterNXP Semiconductors 74HCU04PW,112 Datasheet.
- 74HCU04PW,112 footprint & symbol by NXP Semiconductors