- Mfr. #:
- 74LCX05FT(AE)
- Description:
- Inverters Low voltage CMOS Logic IC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Manufacturer: | Toshiba |
| Brand: | Toshiba |
| Package / Case: | TSSOP-14 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Inverters |
| Product Type: | Inverters |
| Logic Type: | Hex Inverter |
| Output Level: | CMOS |
| Input Level: | CMOS |
| Output Type: | CMOS |
| Input Type: | CMOS |
| Part # Aliases: | 74LCX05FT |
| Series: | 74LCX05 |
| Logic Family: | 74LCX |
| Number of Circuits: | 6 Circuit |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Propagation Delay Time: | 5 ns |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Low Level Output Current: | 24 mA |
| Supply Voltage - Min: | 1.65 V |
| Unit Weight: | 0.004949 oz |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- 74LCX CMOS Logic ICs
- Toshiba 74LCX CMOS Logic ICs are low voltage high speed logic ICs. The 74LCX ICs have a propagation delay of 6.5ns and an output current of 24mA at 3V. The 74LCX ICs are available in TSSOP packages and are pin and function compatible with all the 74 series logic ICs.Learn More
74LCX05FT(AE) Price & Stock
Toshiba 74LCX05FT(AE) pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 757-74LCX05FTAE | 3,392 | 2.91 | 1.96 | 0.923 | 0.714 | 0.534 | 2020-01-22T23:48:26Z |
| Chip One Stop Japan | C1S751201072306 | 97 | 3.60 | 2.06 | 2.05 | 2.05 | 2.05 | 2020-01-24T12:09:35Z |
| Verical | 74LCX05FT(AE) | 3,500 | - | - | - | - | 0.602 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | 74LCX05FT(AE) | 2,010 | - | - | 0.870 | 0.654 | 0.654 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | 74LCX05FT(AE) | 97 | - | - | 2.37 | 2.37 | 2.37 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Arrow Electronics | 74LCX05FT(AE) | 2,010 | 3.28 | 1.88 | 0.870 | 0.654 | 0.654 | 2020-01-24T16:03:26Z |
| TME | 74LCX05FTAE | 1,000 | - | 1.23 | 0.994 | 0.994 | 0.994 | 2020-01-24T10:59:01Z |
Alternate Names
Toshiba has several brands around the world that may have alternate names for 74LCX05FT(AE) due to regional differences or acquisition. 74LCX05FT(AE) may also be known as the following names:
- TOSH
- TOS
- SMK
- TOSHIB
- TOSHI
- TSENG
- TOSHIBA CORP
- TSH
- Toshiba Semiconductor and Storage
- MARKTECH OPTOELECTRONICS
- TOSHIBA CORPORATION
- TOSHIBA ELECTRONIC COMPONENTS
- TOSHIBAPb
- TOSHIBA-PB FREE
- TOSHIBA AMERICA
- TOSHIBA ELECTRONICS
- TOBHIBA
- TOSHIBA SEMI
- TOSHIAB
- TSHBA
- Toshiba America Electronic Components Inc
- TOSHIBA ELECTRONICS ASIA LTD
- TOSHIBAMC
- Toshiba America Electronic Components
- TOSHIBAL
AD5242BRUZ1M distributor
- 74LCX05FT(AE) Toshiba
- Toshiba 74LCX05FT(AE) Inverters and Schmitt Triggers
- 74LCX05FT Toshiba Semiconductor and Storage
- 74LCX05FT(AE) TOSHIBA - IC: digital | NOT; Ch: 6 ... - TME.eu.
- 74LCX05FT(AE) Toshiba - Datasheet PDF & Technical ...
- 74LCX05FT(AE) Toshiba Semiconductor and Storage
- Toshiba 74LCX CMOS Logic ICs are low voltage high
- [TOSHIBA] 74LCX05FT(AE) 반도체 > 로직IC(74 ...
- Circuit integrat, invertor, 6 canale, TOSHIBA - eMAG