- Mfr. #:
- 74LVT573DB,112
- Description:
- Latches 3.3V OCTAL D TRANS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Function: | Transparent |
| Logic Type: | TTL |
| Package / Case: | SSOP-20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Polarity: | Non-Inverting |
| Reset Type: | No Reset |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Type: | Latches |
| Product Category: | Latches |
| Logic Family: | LVT |
| Type: | D-Type |
| Number of Output Lines: | 8 Line |
| Number of Input Lines: | 8 Line |
| Number of Circuits: | 8 Circuit |
| Number of Channels: | 8 Channel |
| Part # Aliases: | 74LVT573DB |
| Length: | 7.4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 66 |
| Width: | 5.4 mm |
| Low Level Output Current: | 32 mA |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V |
| Output Type: | 3-State |
| Supply Current - Max: | 3 mA |
| Propagation Delay Time: | 2.7 ns at 3.3 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| Quiescent Current: | 12 mA |
| Height: | 1.8 mm |
| Unit Weight: | 0.016000 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| High Level Output Current: | - 32 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Part No. 74LVT573DB,112 is now available at OMO. Request a quote of 74LVT573DB,112 please use the request quote or email us a RFQ.
74LVT573DB,112 Price & Stock
Nexperia 74LVT573DB,112 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | 74LVT573DB112 | 2,970 | 2.88 | 2.88 | 2.57 | 2.34 | 2.34 | 2019-12-28T10:04:03Z |
| Digi-Key | 74LVT573DB,112-ND | - | - | - | - | 3.66 | 3.66 | 2019-12-28T13:51:32Z |
| Avnet | 74LVT573DB112 | - | - | - | - | - | 2.27 | 2019-12-28T02:45:56Z |
| Avnet | 74LVT573DB,112 | - | - | - | - | - | 2.37 | 2019-12-28T02:45:56Z |
| Avnet Europe | 74LVT573DB,112 | - | - | - | 4.61 | 3.18 | 3.18 | 2019-12-29T07:48:56Z |
| Ameya360 | 74LVT573DB,112 | 300 | - | - | - | 2.27 | 2.27 | 2019-12-27T02:12:44Z |
| Sourceability | 74LVT573DB,112 | 300 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| LTL Group | 5955209 | 1,716 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T01:29:13Z |
| Dana Microsystems | 74LVT573DB,112 | 35 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T03:40:52Z |
| North Star Micro | 74LVT573DB,112 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | 74LVT573DB,112 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for 74LVT573DB,112 due to regional differences or acquisition. 74LVT573DB,112 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- 74LVT573DB,112 Nexperia - Mouser Electronics
- 74LVT573DB,112 Nexperia USA Inc. | Integrated Circuits (ICs ...
- 74LVT573DB,112 | Nexperia | Latches | JLCPCB
- Rochester Electronics (en-US) : Part 74LVT573DB,112
- 74LVT573DB,112 by Nexperia Latches | Avnet
- 74LVT573DB,112 vs 74LVTH573MSAX Compare - FindIC
- 74LVT573DB,112 NXP Semiconductors
- 74LVT573 Datasheet, PDF - ALLDATASHEET.COM
- MC14043B - Onsemi