- Mfr. #:
- AD5321BRM
- Description:
- Digital to Analog Converters - DAC I2C 12-BIT Vout IC 8uS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Output-Type | Voltage - Buffered |
|---|---|
| Packaging | Tube Alternate Packaging |
| Reference-Type | Supply |
| Architecture | String DAC |
| Interface-Type | Serial |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Differential-Output | No |
| Package-Case | MSOP-8 |
| Data-Interface | I2C |
| Product | Digital to Analog Converters |
| Product Category | Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC) |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Series | AD5321 |
| Supplier-Device-Package | 8-MSOP |
| Supply-Voltage-Max | 5.5 V |
| Voltage-Supply-Digital | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Voltage-Supply-Analog | 2.5 V ~ 5.5 V |
| Supply-Voltage-Min | 2.5 V |
| Sampling-Rate | 125 kS/s |
| Resolution | 12 bit |
| Number-of-Bits | 12 |
| Settling-Time | 10μs |
| Pd-Power-Dissipation | 1.4 mW |
| Number-of-Converters | 1 Converter |
| Number-of-Channels | 1 Channel |
| Number-of-D-A-Converters | 1 |
| Unit-Weight | 0.004938 oz |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| INL-DNL-LSB | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 105 C |
More Information
Request a quote AD5321BRM at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of AD5321BRM In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
AD5321BRM Price & Stock
Analog Devices AD5321BRM pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | AD5321BRM | 6,833 | 47.37 | 47.37 | 42.23 | 38.48 | 38.48 | 2020-01-07T09:50:49Z |
| Freelance Electronics | AD5321BRM | 8 | 40.24 | 25.00 | 25.00 | 25.00 | 25.00 | 2020-01-06T17:23:23Z |
| LTL Group | 6790184 | 1,506 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T07:01:17Z |
| Quest | AD5321BRM | 2,000 | 93.76 | 46.88 | 37.50 | 32.82 | 32.82 | 2020-01-06T11:19:05Z |
| Chip Components | AD5321BRM | 13,528 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
| GreenTree Electronics | AD5321BRM | 1,007 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Direct Components | AD5321BRM | 1,711 | - | - | - | - | - | 2019-12-30T14:19:37Z |
| Dana Microsystems | AD5321BRM | 7,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-05T04:44:34Z |
| Nexxon | AD5321BRM | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | AD5321BRM | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | AD5321BRM | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | AD5321BRM | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AD5321BRM due to regional differences or acquisition. AD5321BRM may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AD5321BRM Analog Devices
- AD5321BRM Analog Devices Inc. | Integrated Circuits (ICs)AD5321BRM-REEL7 Analog Devices Inc.
- AD5301/AD5311/AD5321 Data Sheet (Rev. C)
- AD5321BRM Datasheet(PDF) - Analog Devices
- AD5321BRM Analog Devices - Datasheet PDF, Footprint, ...AD5321BRM-REEL7 Analog Devices - Datasheet PDF ...
- 1PCS AD5321BRMZ MSOP-8 AD5321BRM AD5321 DAB ...
- AD5321BRM Price & Stock
- AD5321BRM | String DAC R1.5 B BDAC