- Mfr. #:
- ADP3634ARDZ
- Description:
- Gate Drivers High Speed Dual 4A MOSFET Dvr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Technology: | Si |
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product: | MOSFET Gate Drivers |
| Type: | Low Side |
| Product Type: | Gate Drivers |
| Product Category: | Gate Drivers |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices |
| Series: | ADP3634 |
| Factory Pack Quantity: | 98 |
| Operating Supply Voltage: | 9.5 V to 18 V |
| Supply Voltage - Min: | 9.5 V |
| Output Current: | 4 A |
| Number of Drivers: | 2 Driver |
| Supply Voltage - Max: | 18 V |
| Fall Time: | 10 ns |
| Rise Time: | 10 ns |
| Operating Supply Current: | 1.2 mA |
| Unit Weight: | 0.019048 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Power Management ADI SLP
ADP3634ARDZ Price & Stock
Analog Devices ADP3634ARDZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 505-ADP3634ARDZ-ND | 268 | 3.73 | 3.36 | 2.54 | 1.71 | 1.65 | 2020-02-28T14:11:08Z |
| Rochester Electronics | ADP3634ARDZ | 4,178 | 1.70 | 1.70 | 1.64 | 1.57 | 1.57 | 2020-02-29T09:57:11Z |
| Mouser | 584-ADP3634ARDZ | 520 | 3.54 | 3.20 | 2.61 | 2.03 | 2.03 | 2020-02-28T22:21:34Z |
| Verical | ADP3634ARDZ | 188 | - | 3.01 | 2.48 | 1.66 | 1.52 | 2020-02-28T17:56:10Z |
| Verical | ADP3634ARDZ | 197 | - | 3.01 | 2.48 | 1.69 | 1.69 | 2020-02-28T17:56:10Z |
| Arrow Electronics | ADP3634ARDZ | 197 | 3.30 | 3.02 | 2.51 | 1.69 | 1.69 | 2020-02-28T16:21:46Z |
| Arrow Electronics | ADP3634ARDZ | 188 | 3.26 | 2.99 | 2.48 | 1.66 | 1.52 | 2020-02-28T16:21:46Z |
| element14 APAC | 1827313 | - | 3.91 | 3.54 | 2.88 | 1.89 | 1.89 | 2020-02-29T15:06:13Z |
| Farnell | 1827313 | - | 3.56 | 3.56 | 2.54 | 1.67 | 1.61 | 2020-02-29T02:51:08Z |
| RS Components | 8023824 | 256 | - | 3.39 | 3.19 | 3.12 | 3.12 | 2020-02-27T22:14:03Z |
| RS Components | 8023824P | 256 | - | 3.39 | 3.19 | 3.12 | 3.12 | 2020-02-27T22:14:03Z |
| RS Components | 1684258 | - | - | - | 3.09 | 3.09 | 3.09 | 2020-02-27T22:14:03Z |
| LTL Group | 6805082 | 244 | - | - | - | - | - | 2020-02-27T02:07:08Z |
| Classic Components | ADP3634ARDZ | 23 | - | - | - | - | - | 2020-02-28T00:54:13Z |
| Dana Microsystems | ADP3634ARDZ | 8 | - | - | - | - | - | 2020-02-26T04:50:47Z |
| Sierra IC | ADP3634ARDZ | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | ADP3634ARDZ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for ADP3634ARDZ due to regional differences or acquisition. ADP3634ARDZ may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- ADP3634ARDZ Analog Devices Inc. - DigikeyADP3634ARDZ-R7 Analog Devices Inc.
- ADP3623/ADP3624/ADP3625/ADP3633/ADP3634/ ...
- ADP3634ARDZ Analog DevicesADP3634ARDZ-R7 Analog Devices
- Part ADP3634ARDZ-R7
- ADP3634ARDZ by Analog Devices | Gate and Power Drivers
- Analog Devices ADP3634ARDZ, MOSFET 2, 4 A, 18V 8- ...
- Image CarouselPrice Insights
- $28 delivery by Apr 6·Free $1,000.01+·$1.73$7 delivery·20-day returns·$1.3130-day returns·$3.15$35 delivery Apr 3 – 5·$3.15$28 delivery by Apr 6·Free $1,000.01+·$1.73
- analog devices adp3634ardz - Gate Drivers
- Analog Devices ADP3634ARDZ, MOSFET 2, 4 A, 18V 8- ...