- Mfr. #:
- AMP02FSZ
- Description:
- Instrumentation Amplifiers 8-Pin Hi Accuracy IC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Package-Case | SOIC-16 |
| Mounting-Style | SMD/SMT |
| Product Category | Linear - Amplifiers - Instrumentation, OP Amps, Buffer Amps |
| Product | Instrumentation Amplifiers |
| Series | AMP02 |
| Manufacturer | ADI |
| SR-Slew-Rate | 6 V/us |
| Operating-Supply-Current | 5 mA |
| Vos-Input-Offset-Voltage | 40 uV |
| Supply-Voltage-Min | 4.5 V |
| Ib-Input-Bias-Current | 20 nA |
| Supply-Voltage-Max | 18 V |
| PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio | 115 dB |
| CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio | 110 dB |
| Vcm-Common-Mode-Voltage | 11 V |
| Maximum-Input-Resistance | 10 GOhms |
| 3-dB-Bandwidth | 1.2 MHz |
| Gain-V-V | 1 V/V to 10000 V/V |
| Number-of-Channels | 1 Channel |
| Unit-Weight | 0.023492 oz |
| Minimum-Operating-Temperature | - 40 C |
| GBP-Gain-Bandwidth-Product | - |
| Maximum-Operating-Temperature | + 85 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
AMP02FSZ is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
AMP02FSZ Price & Stock
Analog Devices AMP02FSZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | AMP02FSZ-ND | 377 | 111.17 | 102.19 | 86.30 | 71.48 | 71.48 | 2020-02-10T22:58:40Z |
| Rochester Electronics | AMP02FSZ | 5 | 56.36 | 56.36 | 55.20 | 54.11 | 54.11 | 2020-02-08T09:51:19Z |
| Mouser | 584-AMP02FSZ | 305 | 111.09 | 100.84 | 82.06 | 75.77 | 75.77 | 2020-02-11T00:53:36Z |
| Verical | AMP02FSZ | 1,222 | - | - | 81.24 | 69.67 | 69.67 | 2020-02-10T17:58:37Z |
| element14 APAC | 2376698 | - | 125.81 | 115.66 | 97.67 | 80.90 | 80.90 | 2020-02-11T02:17:59Z |
| Farnell | 2376698 | - | 100.28 | 88.56 | 72.13 | 60.51 | 60.51 | 2020-02-11T02:51:58Z |
| Newark | 23X6372 | - | 96.65 | 87.72 | 71.42 | 62.03 | 62.03 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| RS Components | 7095569 | 80 | 120.00 | 111.27 | 104.83 | 104.83 | 104.83 | 2020-02-10T16:52:32Z |
| RS Components | 7095569P | 80 | - | 111.27 | 104.83 | 104.83 | 104.83 | 2020-02-10T16:52:32Z |
| RS Components | 9130743 | - | - | - | 95.49 | 90.66 | 90.66 | 2020-02-10T16:52:32Z |
| Voyager Components | AMP02FSZ-ANALOG DEVICES | 3 | 73.44 | 51.39 | 51.39 | 51.39 | 51.39 | 2020-02-11T03:49:05Z |
| TodayComponents | ANALOG DEVICES-AMP02FSZ | 100 | 67.54 | 67.23 | 66.76 | 66.76 | 66.76 | 2020-01-27T09:20:20Z |
| LTL Group | 6809503 | 1,634 | - | - | - | - | - | 2020-02-11T03:33:15Z |
| Quest | AMP02FSZ | 3 | 81.51 | 81.51 | 81.51 | 81.51 | 81.51 | 2020-02-10T11:24:55Z |
| Classic Components | AMP02FSZ | 76 | - | - | - | - | - | 2020-02-08T00:00:16Z |
| GreenTree Electronics | AMP02FSZ | 794 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| Dana Microsystems | AMP02FSZ | 1,244 | - | - | - | - | - | 2020-02-01T16:08:41Z |
| Abacus Technologies | AMP02FSZ | 46 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | AMP02FSZ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | AMP02FSZ | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for AMP02FSZ due to regional differences or acquisition. AMP02FSZ may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- AMP02FSZ Analog Devices - Mouser Electronics
- AMP02FSZ Analog Devices Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- AMP02 High Accuracy Instrumentation Amplifier | Data Sheets
- AMP02FSZ-RL by Analog Devices | Instrumentation AmplifiersAMP02FSZ by Analog Devices - Amplifiers - Arrow Electronics
- AMP02FSZ - Analog Devices - Instrument Amplifier, 1 ...
- Analog Devices AMP02FSZ - Amplifiers - Octopart
- AMP02FSZ Analog Devices, Instrumentation Amplifier, 40μV ...
- Image Carousel
- In stock$9.99 delivery by Mar 27·$21.38In stock$7 delivery·20-day returns·$21.37
- AMP02FSZ Analog Devices - Datasheet PDF & Technical Specs
- AMP02FSZ-RL - Integrated Circuits (ICs) - Linear - Amplifiers
- Feb 25, 2023