- Mfr. #:
- AP7173-SPG-13
- Description:
- LDO Voltage Regulators 1.5V LDO
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | SOIC-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product Category: | LDO Voltage Regulators |
| Product Type: | LDO Voltage Regulators |
| Product: | LDO Regulators |
| Brand: | Diodes Incorporated |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Output Type: | Adjustable |
| Series: | AP7173 |
| Output Voltage: | 800 mV to 3.3 V |
| PSRR / Ripple Rejection - Typ: | 60 dB |
| Operating Supply Current: | 50 uA |
| Input Voltage MAX: | 5.5 V |
| Dropout Voltage - Max: | 270 mV |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Output Current: | 1.5 A |
| Input Voltage MIN: | 1 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Load Regulation: | 0.09 %/A |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
AP7173-SPG-13 Price & Stock
Diodes Inc. AP7173-SPG-13 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 7513039 | 2,375 | - | - | 4.75 | 3.38 | 3.38 | 2020-01-25T04:56:43Z |
| RS Components | 7513039P | 2,375 | - | - | 4.75 | 3.38 | 3.38 | 2020-01-25T04:56:43Z |
| RS Components | 9228314 | - | - | - | - | - | 2.82 | 2020-01-25T04:56:43Z |
| Mouser | 621-AP7173-SPG-13 | 3,340 | 7.70 | 6.56 | 5.04 | 3.52 | 3.52 | 2020-01-25T00:05:22Z |
| Arrow Electronics | AP7173-SPG-13 | 2,500 | - | - | - | - | 1.15 | 2020-01-25T15:56:28Z |
| Digi-Key | AP7173-SPG-13DI-ND | - | - | - | - | - | 3.14 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Avnet | AP7173-SPG-13 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-25T02:16:23Z |
| Avnet Europe | AP7173-SPG-13 | - | - | - | - | - | 1.29 | 2020-01-25T08:20:07Z |
| Allied Electronics & Automation | 70437434 | - | - | - | - | 2.57 | 2.15 | 2020-01-25T11:25:54Z |
| Sourceability | AP7173-SPG-13 | 5,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| OMO Electronics | 55694 | 67,480 | - | - | - | 1.74 | 1.57 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| North Star Micro | AP7173-SPG-13 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | AP7173-SPG-13 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | AP7173-SPG-13 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for AP7173-SPG-13 due to regional differences or acquisition. AP7173-SPG-13 may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)
AD5242BRUZ1M distributor
- AP7173-SPG-13 Diodes Incorporated - Digikey
- AP7173-SPG-13 Diodes Incorporated | Mouser
- AP7173 - Diodes Incorporated
- AP7173-SPG-13 Diodes Inc. - Voltage Regulators - Octopart
- AP7173-SPG-13 in Reel by Diodes Incorporated
- Diodes Incorporated AP7173-SPG-13 Linear RegulatorsAP7173-SPG-13-82 by Diodes Incorporated | Linear Regulators ...
- diodes inc. ap7173-spg-13 - LDO, ADJ, 3.3V
- AP7173-SPG-13: Rf Transistors - Amazon.com
- AP7173-SPG-13 by Diodes Inc LDO Regulators - Avnet