- Mfr. #:
- ASA00AA36-L
- Description:
- Isolated DC/DC Converters 6W 18-75Vin Dual +/-5V@+/-0.5A
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Product Category: | Isolated DC/DC Converters |
| Product Type: | Isolated DC-DC Converters |
| Mechanical Style: | Isolated |
| Product: | Isolated |
| Subcategory: | DC-DC Converter |
| Industry: | Commercial |
| Manufacturer: | Artesyn Embedded Technologies |
| Brand: | Artesyn Embedded Technologies |
| Series: | ASA |
| Efficiency: | 81 % |
| Input Voltage, Max: | 75 VDC |
| Output Current-Channel 2: | 500 mA |
| Output Current-Channel 1: | 500 mA |
| Output Power: | 5 W |
| Output Voltage V1, Nominal: | 5 VDC |
| Output Voltage-Channel 1: | 5 V |
| Factory Pack Quantity: | 200 |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Input Voltage, Min: | 18 VDC |
| Input Voltage: | 18 V to 75 V |
| Isolation Voltage: | 1.5 kVDC |
| Length: | 1.25 in |
| Width: | 0.8 in |
| Height: | 0.4 in |
| Output Voltage V2, Nominal: | - 5 VDC |
| Output Voltage-Channel 2: | - 5 V |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 71 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 71 C |
More Information
The price and lead time for ASA00AA36-L depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
ASA00AA36-L Price & Stock
Emerson Network Power ASA00AA36-L pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Euro-Tech | ASA00AA36-L | 168 | - | - | - | - | - | 2019-12-03T16:21:17Z |
| North Star Micro | ASA00AA36-L | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Emerson Network Power has several brands around the world that may have alternate names for ASA00AA36-L due to regional differences or acquisition. ASA00AA36-L may also be known as the following names:
AD5242BRUZ1M distributor
- ASA00AA36-L Artesyn Embedded Technologies
- ASA00AA36-L Artesyn Embedded Power
- ASA00AA36-L Artesyn | Distributors, Price Comparison, and ...
- ASA00AA36-L Datasheet(PDF) - Astec America, IncASA00AA36-L Datasheet(PDF) - Emerson Network Power
- ASA00AA36-L Datasheet & Application Note
- ASA00AA36-L Datasheet, Equivalent, Isolated Industrial.
- ASA00AA36 L IN STOCK ASA00AA36
- ASA00AA36-L Datasheet PDF , Astec
- ASA01F36-L ASA00AA36-L ASA00C36-L ASA00C18- ...