- Mfr. #:
- AT17C256-10NC
- Description:
- FPGA - Configuration Memory ASICS
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package / Case: | SOIC |
|---|---|
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Programmable Logic ICs |
| RoHS: | N |
| Brand: | Microchip Technology / Atmel |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Type: | FPGA - Configuration Memory |
| Product Category: | FPGA - Configuration Memory |
| Supply Voltage - Max: | 5.25 V |
| Length: | 5 mm (Max) |
| Operating Supply Voltage: | 5 V |
| Supply Voltage - Min: | 4.75 V |
| Width: | 3.99 mm (Max) |
| Memory Size: | 256 Kbit |
| Maximum Operating Frequency: | 12.5 MHz |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Operating Supply Current: | 10 mA |
| Height: | 1.5 mm (Max) |
| Minimum Operating Temperature: | 0 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
The price and lead time for AT17C256-10NC depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
AT17C256-10NC Price & Stock
Atmel AT17C256-10NC pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Quest | AT17C256-10NC | 160 | 23.69 | 15.79 | 11.84 | 11.05 | 11.05 | 2020-01-11T11:27:51Z |
| Nexxon | AT17C256-10NC | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Atmel has several brands around the world that may have alternate names for AT17C256-10NC due to regional differences or acquisition. AT17C256-10NC may also be known as the following names:
- ATM
- ATMEL CORP
- ATML
- ATMEL CORPORATION
- AMTEL
- ATME
- ATMEGA
- ATNEL
- Atmel Semiconductor
- ATMEL COR
- Microchip/Atmel
- ATMEL INC
- Atmel Wireless & Microcontrollers
- ATMAL
- ATMEL SAR
- ATMEL MIL
- ATMEL/M
- ATMEL SKT
- ATMEL (VA)
- ATMEL T/R
- ATMEL CORPORATI
- Atmel / Adesto
- ATMEL(RoHS)
- Temic / Atmel Wireless & Microcontrollers
- ATMEL/REF
AD5242BRUZ1M distributor
- AT17C256-10NC Microchip Technology
- AT17C256-10NC Microchip Technology | Integrated Circuits (ICs)
- AT17C256-10NC Microchip Technology
- AT17C256-10NC/I datasheet & applicatoin notes
- AT17C65-10NC AT17C256 AT17C/LV65 AT17C128 AT17LV65 ...
- At17c256-10nc New And Original Bga Electronic Component
- FPGA Configuration EEPROM Memory AT17C65 ...
- Memory - Configuration Proms for FPGAs, Electronic ...
- AT17C256-10NC स्मृति - FPGAs के लिए कॉन्फ़िगरेशन प्रोम्स ...