- Mfr. #:
- ATXMEGA16C4-AU
- Description:
- 8-bit Microcontrollers - MCU 44TQFP, IND TEMP GREEN, 1.6-3.6V
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| Series: | XMEGA C4 |
| Tradename: | XMEGA |
| Watchdog Timers: | Watchdog Timer |
| Packaging: | Tray |
| Package / Case: | TQFP-44 |
| Data RAM Type: | SRAM |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Microcontrollers - MCU |
| Brand: | Microchip Technology / Atmel |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product: | MCU |
| Interface Type: | I2C, SPI, USART, USB |
| Program Memory Type: | Flash |
| Data ROM Type: | EEPROM |
| Processor Series: | AVR XMEGA |
| Core: | AVR |
| Product Category: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Product Type: | 8-bit Microcontrollers - MCU |
| Data Bus Width: | 8 bit/16 bit |
| Number of Timers/Counters: | 4 x 16 bit |
| Number of I/Os: | 34 I/O |
| Maximum Clock Frequency: | 32 MHz |
| Supply Voltage - Max: | 3.6 V |
| Program Memory Size: | 20 kB |
| Data RAM Size: | 2 kB |
| Factory Pack Quantity: | 160 |
| Number of ADC Channels: | 16 Channel |
| ADC Resolution: | 12 bit |
| Analog Supply Voltage: | 1.6 V to 3.6 V |
| Operating Supply Voltage: | 1.6 V to 3.6 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.6 V |
| Data ROM Size: | 1 kB |
| Unit Weight: | 0.705479 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
Request a quote ATXMEGA16C4-AU at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of ATXMEGA16C4-AU In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
ATXMEGA16C4-AU Price & Stock
Microchip ATXMEGA16C4-AU pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | ATXMEGA16C4-AU-ND | 56 | 19.61 | 19.61 | 16.31 | 16.31 | 16.31 | 2020-03-11T13:03:15Z |
| Digi-Key | 1611-ATXMEGA16C4-AU-ND | - | - | - | - | - | 8.15 | 2020-03-11T13:03:15Z |
| RS Components | 1331708 | 614 | - | 19.57 | 18.22 | 17.31 | 17.31 | 2020-03-09T12:00:16Z |
| RS Components | 1331708P | 614 | - | 19.25 | 17.39 | 16.52 | 16.52 | 2020-03-09T12:00:16Z |
| Mouser | 556-ATXMEGA16C4-AU | 255 | 19.61 | 19.61 | 16.31 | 16.31 | 16.31 | 2020-03-11T22:24:59Z |
| Arrow Electronics | ATXMEGA16C4-AU | 320 | 18.58 | 18.58 | 18.58 | 18.58 | 18.58 | 2020-03-11T17:52:00Z |
| Microchip | ATXMEGA16C4-AU | 1,760 | - | - | - | 14.97 | 14.27 | 2020-03-12T02:02:26Z |
| Avnet | ATXMEGA16C4-AU | - | - | - | - | 17.78 | 17.55 | 2020-03-12T03:19:01Z |
| Avnet | ATXMEGA16C4-AU | - | - | - | - | 18.42 | 17.57 | 2020-03-12T03:19:01Z |
| Farnell | 2353901 | 267 | 19.10 | 18.31 | 15.92 | 15.92 | 15.92 | 2020-03-12T14:04:50Z |
| Newark | 15AC6285 | 267 | 16.31 | 16.31 | 16.31 | 16.31 | 16.31 | 2020-03-12T02:38:39Z |
| TME | ATXMEGA16C4-AU | - | 23.38 | 21.52 | 19.20 | 19.20 | 19.20 | 2020-03-12T10:29:35Z |
| Avnet Europe | ATXMEGA16C4-AU | - | 26.03 | 23.43 | 21.09 | 21.09 | 21.09 | 2020-03-12T08:35:17Z |
| Rochester Electronics | ATXMEGA16C4-AU | 45 | 18.63 | 18.63 | 17.86 | 17.08 | 17.08 | 2020-03-12T08:51:50Z |
| element14 APAC | 2353901 | 267 | 20.40 | 20.40 | 18.73 | 18.73 | 18.73 | 2020-03-12T02:30:19Z |
| Verical | ATXMEGA16C4-AU | 320 | - | 18.58 | 18.58 | 18.58 | 18.58 | 2020-03-11T17:53:19Z |
| NAC Semi | MCHP00000008442 | - | 19.61 | 19.61 | 16.31 | 16.31 | 16.31 | 2020-03-11T19:11:46Z |
| OMO Electronics | 809147 | 797 | - | - | 12.95 | 10.92 | 10.92 | 2020-03-03T13:00:25Z |
| Schukat | ATXMEGA16C4-AU | 320 | - | 24.99 | 19.17 | 19.17 | 19.17 | 2020-03-12T08:02:56Z |
| Nexxon | ATXMEGA16C4-AU | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | ATXMEGA16C4-AU | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for ATXMEGA16C4-AU due to regional differences or acquisition. ATXMEGA16C4-AU may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel
AD5242BRUZ1M distributor
- ATXMEGA16C4
- ATXMEGA16C4-AU Microchip Technology
- Microchip ATXMEGA16C4-AU - Microcontrollers
- ATXMEGA16C4-AU | Microchip Technology Inc.
- Microchip Technology ATXMEGA16C4-AU Microcontrollers
- ATXMEGA16C4-AU Microchip Technology / Atmel
- ATXMEGA16C4-AU MICROCHIP (ATMEL) - IC - TME.eu.
- Microchip ATXMEGA16C4-AU, 8bit AVR Microcontroller, ...
- ATXMEGA16C4-AU - Microchip - MCU, 8BIT, AVR XMEGA
- microchip atxmega16c4-au - 8-bit Microcontrollers