- Mfr. #:
- AXA005A0X
- Description:
- DC DC CONVERTER 0.8-5.5V 27W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
| Type | Non-Isolated PoL Module |
| Product Category | Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Manufacturer | GE Critical Power |
| Packaging | Bulk |
| Series | Austin MicroLynx |
| Current-Output-Max | 5A |
| Package-Case | 5-SIP Module |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 27W |
| Voltage-Input-Max | 14V |
| Voltage-Input-Min | 10V |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Size-Dimension | 0.90" L x 0.26" W x 0.40" H (22.9mm x 6.6mm x 10.2mm) |
| Efficiency | 0.89 |
| Voltage-Output-1 | 0.8 ~ 5.5 V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage-Isolation | - |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. AXA005A0X is now available at OMO. Request a quote of AXA005A0X please use the request quote or email us a RFQ.
AXA005A0X Price & Stock
TE Connectivity AXA005A0X pricing and available inventory.
Alternate Names
TE Connectivity has several brands around the world that may have alternate names for AXA005A0X due to regional differences or acquisition. AXA005A0X may also be known as the following names:
- TYCO
- TYCO ELECTRONICS
- TYC
- TE CONN
- TE CONNECTIVITY LTD
- TYCO ELECTRONICS CORPORATION
- TYCO ELECTRO
- TYCO ELEC
- TE CONNECT
- TYCO ELECTRONIC
- TYCO ELECTRONICS CORP
- TYCO ELE
- TYCO ELECT
- TE CONNECTIV
- TE (Tyco)
- TE CONNECTIVITY (TYCO)
- TE SENSOR SOLUTIONS
- TYCO POWER SYSTEMS
- TE Connectivity /CGS Brand
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- TE Connectivity / Circuit Prot
- TYCO ELECTRONICS HK LTD
- TE Connectivity Solutions GmbH
- TE Connectivity / Circuit Protection
- TYCO INTERNATIONAL
- Tyco Electronics
- TE
- TE Connectivty
AD5242BRUZ1M distributor
- AXA005A0X-SRZ ABB
- AXA005A0X-SRZ ABB Power Electronics Inc.
- ABB AXA005A0X-SRZ DC to DC Converter and Switching ...
- AXA005A0X-SRZ General Electric - Board Mount Modules
- AXA005A0X-SRZ - Non-Isolated / POL DC-DC Converters
- AXA005A0X-SRZ-BLK by ABB DC to DC Power Supplies
- AXA005A0X SRZ AXA005A0X DC/DC POWER SUPPLY ...
- AXA005A0X-SR Datasheet(PDF) - ALLDATASHEET.COM
- AXA005A0X-SRZ
- NEW Tyco AXA005A0X-SR SMT Series DC PCB Board