- Mfr. #:
- AZ23C6V8-TP
- Description:
- Zener Diodes 6.8V 300mW
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | SOT-23-3 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Micro Commercial Components (MCC) |
| Brand: | Micro Commercial Components (MCC) |
| Configuration: | Dual Common Anode |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Series: | AZ23C |
| Zz - Zener Impedance: | 8 Ohms |
| Vz - Zener Voltage: | 6.8 V |
| Zener Current: | 5 mA |
| Test Current: | 5 mA |
| Ir - Reverse Current: | 5 mA |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Pd - Power Dissipation: | 300 mW |
| Length: | 3.04 mm |
| Width: | 1.4 mm |
| Height: | 1.12 mm |
| Voltage Temperature Coefficient: | 0.045 %/C |
| Unit Weight: | 0.000282 oz |
| Maximum Operating Temperature: | - |
More Information
The price and lead time for AZ23C6V8-TP depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
AZ23C6V8-TP Price & Stock
MCC AZ23C6V8-TP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | AZ23C6V8-TPMSCT-ND | 3,648 | 1.65 | 1.37 | 0.560 | 0.324 | 0.324 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | AZ23C6V8-TPMSDKR-ND | 3,648 | 1.65 | 1.37 | 0.560 | 0.324 | 0.324 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Digi-Key | AZ23C6V8-TPMSTR-ND | 3,000 | - | - | - | - | 0.253 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| Mouser | 833-AZ23C6V8-TP | 2,235 | 2.26 | 1.48 | 0.789 | 0.487 | 0.370 | 2020-01-18T00:22:49Z |
| Sourceability | AZ23C6V8-TP | 100,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| North Star Micro | AZ23C6V8-TP | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | AZ23C6V8-TP | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | AZ23C6V8-TP | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
MCC has several brands around the world that may have alternate names for AZ23C6V8-TP due to regional differences or acquisition. AZ23C6V8-TP may also be known as the following names:
- MICRO COMMERCIAL COMPONENTS
- MICRO COMMERCIAL COM
- Micro Commercial Co
- MICRO COMMERCIAL COMP
- MICRO COMMERCIAL COMPONENTS CORP
- Micro Commercial Componen
- MICRO COMMERICIAL COMPONENTS
- Micro Comm Co
- MCC MICRO COMMERCIAL COMP
AD5242BRUZ1M distributor
- AZ23C6V8-TP Micro Commercial Co
- AZ23C6V8-TP Micro Commercial Components (MCC)
- AZ23C6V8-TP Micro Commercial Components Reel
- 300 mW Zener Diode 2.7 to 51 Volts
- AZ23C6V8-TP Datasheet(PDF) - Micro Commercial ...
- AZ23C6V8-TP Price & Stock
- AZ23C6V8-TP datasheet - Specifications: Configuration
- AZ23C6V8 vs AZ23C6V8-TP Compare - FindIC
- AZ23C6V8-TP - Micro Commercial Components Corp. - Diodes ...