- Mfr. #:
- B59041R0160A010
- Description:
- Thermistors - PTC 160C 35X6.2X1.4 Rect PTC for Heating Apps
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tray |
|---|---|
| Product Category | Thermistors - PTC |
| Termination-Style | SMD/SMT |
| Type | PTC |
| Manufacturer | EPCOS |
| Part-Aliases | B59041R160A10 |
| Series | B59041 |
| Width | 6.2 mm |
| Tolerance | 50 % |
| Length | 35 mm |
| Resistance | 3.2 Ohms |
| Voltage | 12 V |
| Height | 1.4 mm |
| Operating-Temperature-Range | - 40 C to + 100 C |
More Information
We can supply EPCOS (TDK) B59041R0160A010, use the request quote form to request B59041R0160A010 pirce, EPCOS (TDK) Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
B59041R0160A010 Price & Stock
EPCOS B59041R0160A010 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 495-76323-ND | 1,220 | 10.73 | 9.71 | 6.69 | 5.52 | 4.35 | 2019-12-01T14:02:27Z |
| Mouser | 871-B59041R0160A010 | 87 | 11.74 | 8.85 | 7.37 | 4.85 | 4.18 | 2019-11-28T23:00:02Z |
| element14 APAC | 2768997 | 551 | 11.93 | 10.80 | 7.46 | 6.15 | 5.41 | 2019-11-30T02:43:25Z |
| Farnell | 2768997 | 551 | 12.05 | 8.58 | 6.13 | 4.83 | 4.77 | 2019-11-29T15:11:42Z |
| Sierra IC | B59041R0160A010 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
EPCOS has several brands around the world that may have alternate names for B59041R0160A010 due to regional differences or acquisition. B59041R0160A010 may also be known as the following names:
- EPC
- EPCO
- EPCOS Inc
- EPCOS (TDK)
- EPCOS PTE LTD
- EPCOS LIMITED
- Epcos (Siemens)
- EPCOS LTD
- TDK EPCOS
- EPCOS AG
- EPCOS (Si
- EPCOS INC (VA)
- EPCOS LIMITEDKEME
- Epcos (Siemens Div)
- EPCOS (Siemens Passi
- EPCOS FERRIT
- EPCOS LIMITEDTHIN
- Epcos/RF360
- EPCOSF
- EPCOS (D)
- EPCOS AG (TDK-EPC CORPORATION)
- EPCOS(RoHS)
- EPCOS AG (Siemens)
- S+M
- EPCOS AG (TD
AD5242BRUZ1M distributor
- B59041R0160A010 EPCOS / TDK
- B59041R0160A010 EPCOS - TDK Electronics
- B59041R0160A010 : Detailed Information | TDK Product Center
- epcos b59041r0160a010 - PTC Thermistors
- B59041R0160A010 Epcos, PTC Thermistor, 3.2 ohm, SMD
- B59041r0160a010 Thermistor Ptc 3.2 Ohm 50% Rect Hot ...
- EPCOS B59041R0160A010 Stock available from ...
- sensoriis temperatus - ptc thermistors | B59041R0160A010
- PTC thermistors as heating elements, rectangular, 12 V