- Mfr. #:
- BA90BC0WT-V5
- Description:
- LDO Voltage Regulators LDO REG 9V 1A 5PIN
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Polarity: | Positive |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product Type: | LDO Voltage Regulators |
| Product Category: | LDO Voltage Regulators |
| Output Type: | Fixed |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | BAxxBC0W |
| Output Voltage: | 9 V |
| Height: | 8 mm |
| Load Regulation: | 75 mV |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Width: | 4.5 mm |
| Line Regulation: | 35 mV |
| Pd - Power Dissipation: | 2 W |
| Voltage Regulation Accuracy: | 2 % |
| Input Voltage MAX: | 16 V |
| Length: | 10 mm |
| Input Voltage MIN: | 10 V |
| Reference Voltage: | 1.28 V |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Output Current: | 1 A |
| Unit Weight: | 0.211644 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
The price and lead time for BA90BC0WT-V5 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
BA90BC0WT-V5 Price & Stock
Rohm BA90BC0WT-V5 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BA90BC0WT-V5-ND | - | - | - | - | 9.76 | 9.76 | 2019-12-25T13:57:58Z |
| Avnet | BA90BC0WT-V5 | - | - | - | - | 6.20 | 5.37 | 2019-12-26T02:27:27Z |
| Mouser | 755-BA90BC0WT-V5 | - | 16.45 | 14.00 | 11.20 | 8.12 | 7.56 | 2019-12-25T18:16:01Z |
| North Star Micro | BA90BC0WT-V5 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for BA90BC0WT-V5 due to regional differences or acquisition. BA90BC0WT-V5 may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA
AD5242BRUZ1M distributor
- BA90BC0WT-V5 ROHM Semiconductor
- BA90BC0WT-V5 Rohm Semiconductor - Digikey
- BA90BC0WT-V5 footprint & symbol by Rohm
- BA90BC0WT-V5 Datasheet(PDF) - Rohm
- BA90BC0WT-V5 Datasheet, Equivalent, LDO Regulators.
- BA90BC0WT-V5 Datasheet PDF
- Datasheet
- Buy Ba90bc0wt-v5,Ic Reg Linear 9v 1a To220-5,Electronic ...
- BA90BC0WT-V5 Datenblatt(PDF) - Rohm