- Mfr. #:
- BC33716TFR
- Description:
- Bipolar Transistors - BJT NPN Si Transistor Epitaxial
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Transistors |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-92-3 Kinked Lead |
| Configuration: | Single |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Transistor Polarity: | NPN |
| Product Category: | Bipolar Transistors - BJT |
| Product Type: | BJTs - Bipolar Transistors |
| Series: | BC337 |
| DC Current Gain hFE Max: | 630 |
| Pd - Power Dissipation: | 625 mW |
| Emitter- Base Voltage VEBO: | 5 V |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 45 V |
| Height: | 4.7 mm |
| Length: | 4.7 mm |
| Width: | 3.93 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Gain Bandwidth Product fT: | 100 MHz |
| Maximum DC Collector Current: | 0.8 A |
| Continuous Collector Current: | 0.8 A |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 0.7 V |
| Unit Weight: | 0.008466 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
BC33716TFR is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
BC33716TFR Price & Stock
ON Semiconductor BC33716TFR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | BC33716TFR | 1,272 | 0.211 | 0.211 | 0.211 | 0.211 | 0.211 | 2019-12-07T09:59:00Z |
| Mouser | 512-BC33716TFR | 6,194 | 1.83 | 1.25 | 0.521 | 0.352 | 0.239 | 2019-12-06T13:22:28Z |
| Arrow Electronics | BC33716TFR | 24,989 | 1.77 | 1.19 | 0.494 | 0.331 | 0.220 | 2019-12-06T13:22:29Z |
| Digi-Key | BC33716TFRTR-ND | - | - | - | - | - | 0.283 | 2019-12-08T13:51:07Z |
| Verical | BC33716TFR | 24,989 | - | - | - | 0.331 | 0.220 | 2019-12-06T13:22:29Z |
| Verical | BC33716TFR | 26,000 | - | - | - | - | 0.242 | 2019-12-06T13:22:29Z |
| Avnet | BC33716TFR | - | - | - | - | - | - | 2019-12-07T01:49:54Z |
| Avnet Europe | BC33716TFR | - | - | - | - | - | - | 2019-12-07T08:07:29Z |
| Classic Components | BC33716TFR | 12,320 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Sierra IC | BC33716TFR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for BC33716TFR due to regional differences or acquisition. BC33716TFR may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- BC33716TFR onsemi / Fairchild - Mouser Electronics
- BC33716TFR onsemi | Discrete Semiconductor Products
- BC33716TFR Datasheet(PDF) - Fairchild Semiconductor
- BC33716TFR onsemi - Datasheet PDF & Technical Specs
- BC33716TFR Datasheet PDF - Fairchild - DatasheetQ.com
- (integrated Circuits Chip) Bc33716tfr - Alibaba
- BC33716TFR - Infinity-Semiconductor.com
- Parts Similar to onsemi BC33725TFR | TrustedParts.comParts Similar to onsemi BC33725TA | TrustedParts.com