- Mfr. #:
- BD2226G-LBTR
- Description:
- Power Switch ICs - Power Distribution 1ch Small Package Switch IC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product: | USB Power Switches |
| Subcategory: | Switch ICs |
| Package / Case: | SSOP-5 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Product Category: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| Product Type: | Power Switch ICs - Power Distribution |
| Type: | High Side |
| Part # Aliases: | BD2226G-LB |
| Pd - Power Dissipation: | 675 mW |
| Current Limit: | 500 mA |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Output Current: | 5 mA |
| Off Time - Max: | 40 us |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| On Resistance - Max: | 200 mOhms |
| Operating Supply Voltage: | 2.7 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 2.7 V |
| On Time - Max: | 10 ms |
| Number of Outputs: | 1 Output |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Industrial Product Solutions
- ROHM Industrial Product Solutions supply a quality lineup of products from passive devices and discretes to ICs and modules, providing total solutions at the system level. The Industrial Product Solutions have achieved high quality, technological capability, and a stable supply of products (over 10 years) creating innovative solutions in a highly integrated production system. These products meet the rapidly evolving needs of the industrial equipment market. ROHM continues to leverage its strengths providing optimized solutions tailored to customer sets.
BD2226G-LBTR Price & Stock
Rohm BD2226G-LBTR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BD2226G-LBTRCT-ND | 2,965 | 7.94 | 7.10 | 5.53 | 3.61 | 3.61 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Digi-Key | BD2226G-LBTRTR-ND | - | - | - | - | - | 3.27 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| Mouser | 755-BD2226G-LBTR | 3,000 | 7.71 | 6.54 | 5.03 | 3.50 | 3.11 | 2019-12-30T22:07:02Z |
| Chip One Stop Global | C1S625901544349 | 200 | - | - | 20.98 | 20.98 | 20.98 | 2019-12-30T16:31:11Z |
| Avnet | BD2226G-LBTR | - | - | - | - | - | 3.47 | 2019-12-31T01:34:11Z |
| Avnet Europe | BD2226G-LBTR | - | - | - | - | - | - | 2019-12-31T07:57:37Z |
| Sourceability | BD2226G-LBTR | 50 | - | - | - | - | - | 2019-12-18T20:43:39Z |
| Quest | BD2226G-LBTR | 40 | 14.79 | 11.84 | 8.88 | 8.88 | 8.88 | 2019-12-30T11:18:27Z |
| Classic Components | BD2226G-LBTR | 39 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for BD2226G-LBTR due to regional differences or acquisition. BD2226G-LBTR may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA
AD5242BRUZ1M distributor
- BD2226G-LBTR ROHM Semiconductor
- BD2226G-LB - Data Sheet, Product Detail - Package
- BD2226G-LBTR Rohm Semiconductor
- BD2226G-LBTR by Rohm USB Power Switches
- BD2226G-LBTR - ROHM Semiconductor Part Detail
- BD2226G-LBTR ROHM SOP-5 High Current Drive
- BD2226G Datasheet(PDF) - Rohm
- Rohm Semiconductor BD2226G-LBTR inventory, pricing, datasheet
- BD2226G-LBTRROHM Semiconductor
- BD2226G-LBTR, Rohm | купить в розницу и оптом