- Mfr. #:
- BK/1A1907-03-R
- Description:
- Fuse Clips TRON FUSE CLIP
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | With End Stops and Straight Leads |
|---|---|
| Contact-Plating | Tin |
| Contact-Finish | Tin |
| Mounting-Style | Through Hole |
| Mounting-Type | PCB |
| Termination-Style | PC Pin |
| Orientation | Horizontal |
| Product Category | Fuseholders |
| Product | Fuse Clips |
| Manufacturer | Eaton |
| Fuseholder-Type | Clip |
| Fuse-Type | Cartridge |
| Packaging | Bulk |
| Contact-Material | Beryllium Copper |
| Body-Material | Beryllium Copper |
| Part-Aliases | BK-1A1907-03-R |
| Series | 1AXXXX |
| Fuse-Size | 1/4" Dia (6.35mm) |
| For-Use-With-Related-Products | 1/4" Dia |
| For-Use-With | 1/4 in (3AG) Diameter |
| Number-of-Circuits | 1 |
| Unit-Weight | 0.032000 oz |
| Current-Rating | - |
| Voltage | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BK/1A1907-03-R Price & Stock
Cooper Bussmann BK/1A1907-03-R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 283-2826-ND | 2,221 | 5.62 | 5.31 | 3.71 | 2.53 | 2.28 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Avnet | BK-1A1907-03-R | 354 | - | - | - | - | - | 2020-01-24T03:45:40Z |
| Avnet | 63K6817 | - | 2.71 | 2.71 | 2.71 | 2.71 | 2.71 | 2020-01-24T03:45:40Z |
| Future Electronics | BK/1A1907-03-R | 24,458 | 3.21 | 3.21 | 2.94 | 2.82 | 2.78 | 2020-01-25T00:22:09Z |
| Onlinecomponents.com | BK/1A1907-03-R | 37,338 | 2.00 | 2.00 | 1.95 | 1.86 | 1.82 | 2020-01-24T12:09:50Z |
| Mouser | 504-BK/1A1907-03-R | 7,706 | 5.34 | 5.04 | 3.49 | 3.16 | 3.16 | 2020-01-22T23:48:26Z |
| element14 APAC | 1154839 | 1 | 6.83 | 6.45 | 4.51 | 4.10 | 4.10 | 2020-01-24T02:19:27Z |
| Sager Electronics | BK/1A1907-03-R | 12,319 | 2.05 | 2.05 | 2.05 | 1.99 | 1.86 | 2020-01-24T14:01:59Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 54 | - | - | 1.77 | 1.77 | 1.77 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 1,124 | - | - | 3.01 | 2.10 | 2.02 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 29,616 | - | - | 3.01 | 2.10 | 2.02 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 22,903 | - | - | - | 2.13 | 2.13 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 1,002 | - | - | 2.46 | 2.25 | 2.25 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 16,000 | - | - | - | 2.85 | 2.85 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Verical | BK/1A1907-03-R | 16,000 | - | - | - | 3.15 | 3.15 | 2020-01-24T18:00:16Z |
| Arrow Electronics | BK/1A1907-03-R | 29,616 | 4.23 | 4.03 | 3.01 | 2.10 | 2.02 | 2020-01-24T16:03:26Z |
| Arrow Electronics | BK/1A1907-03-R | 1,124 | 4.23 | 4.03 | 3.01 | 2.10 | 2.02 | 2020-01-24T16:03:26Z |
| TTI | BK/1A1907-03-R | 35,000 | - | - | 1.39 | 1.19 | 1.19 | 2020-01-24T07:29:33Z |
| Heilind Electronics | BUSBK/1A1907-03-R | 1,000 | - | - | - | 2.75 | 2.75 | 2020-01-24T18:31:47Z |
| Beyond Components | BK/1A1907-03R | - | 1.46 | 1.46 | 1.46 | 1.46 | 1.46 | 2020-01-24T12:26:03Z |
| Electro Sonic | BK1A190703R | 37,338 | 2.07 | 2.07 | 2.01 | 1.91 | 1.87 | 2020-01-24T09:20:26Z |
| Master Electronics | BK/1A1907-03-R | 37,338 | 2.00 | 2.00 | 1.95 | 1.86 | 1.82 | 2020-01-24T10:07:48Z |
| Chip One Stop Global | C1S211700310353 | 68 | - | - | 3.32 | 3.32 | 3.32 | 2020-01-24T13:42:46Z |
| Chip One Stop Global | C1S153600140833 | 32 | - | - | 3.33 | 3.33 | 3.33 | 2020-01-24T13:42:46Z |
| Carlton-Bates | 05171264967 | - | 2.84 | 2.84 | 2.84 | 2.84 | 2.84 | 2020-01-24T12:26:06Z |
| LCOMP | 05171264967 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-24T12:09:43Z |
| Farnell | 1154839 | 1 | 4.92 | 4.63 | 3.24 | 2.50 | 2.50 | 2020-01-24T02:50:36Z |
| Newark | 29AC2799 | 354 | - | - | - | 2.68 | 2.68 | 2020-01-24T03:51:29Z |
| Newark | 63K6817 | 1 | - | - | - | 2.68 | 2.68 | 2020-01-24T03:51:29Z |
| Avnet Europe | BK-1A1907-03-R | - | - | - | - | 2.58 | 1.73 | 2020-01-24T08:16:46Z |
| Allied Electronics & Automation | 71073567 | - | - | - | - | 2.43 | 2.43 | 2020-01-24T11:32:10Z |
| NAC Semi | XSFP00000000878 | 16,717 | - | - | - | 3.37 | 3.37 | 2020-01-24T20:55:12Z |
| Rotakorn | 868226108 | 233 | - | - | - | - | - | 2020-01-15T13:58:16Z |
| NEP Electronics | BK/1A1907-03-R | - | - | - | - | - | - | 2020-01-24T23:17:21Z |
| Relay Specialties | BK/1A1907-03-R | - | - | - | - | - | - | 2020-01-24T22:30:25Z |
| Interstate Connecting Components | BK/1A1907-03-R | 1,000 | - | - | - | 2.75 | 2.75 | 2020-01-24T21:56:45Z |
| Dana Microsystems | BK-1A1907-03-R | 12,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| Abacus Technologies | BK1A1907-03-R | 1,386 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | BK/1A1907-03-R | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| TransparentC | BK/1A1907-03-R | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Cooper Bussmann has several brands around the world that may have alternate names for BK/1A1907-03-R due to regional differences or acquisition. BK/1A1907-03-R may also be known as the following names:
- BUSSMANN
- COOPER BUSSMAN
- BUSSMAN
- BUSS
- BUSSMANN/COOPER
- BUS
- COOPER BUSS
- BUSS FUSES
- BUSSMA
- Eaton Bussmann
- MAGNUM/COOPER BUSSMANN
- COOPER BUSSMANN INC
- BUSSMN
- BUSSMANN DIVISION
- EDISON
- BUSS FUSE
- BUSSMANN BY EATON
- BUSSMAN FUSES
- BUSSMANN / EATON
- COOPER Bussm
- BUSSMANN COOPER BUSS
- EATON BUSSMANN SERIES
- Eaton / Cooper Bussmann
- CTR
- Cooper Bussmann Electronics
AD5242BRUZ1M distributor
- BK/1A1907-03-R Eaton - Electronics Division
- BK/1A1907-03-R Bussmann / Eaton
- BK/1A1907-03-R Cooper Bussmann - Fuse Holders
- BK/1A1907-03-R - Bussmann / Eaton Part Detail
- BK/1A1907-03-R - Eaton Bussmann Electronics
- 1AXXXX PCB Fuse-clip data sheet
- EATON BUSSMANN SERIES BK/1A1907-03-R Fuse Clips
- Image CarouselDescription
- $9.99 delivery by Mar 31·$1.09$7.50 delivery est. by Apr 11·$15.30're compatible with cylindrical fuses and made of brass and copper with a tin plating to maintain a low-resistance electrical contact with the fuse. They're used in new installations and as replacements for broken or worn clips. Fuse reducers and clips are accessories for installing fuses in fuse blocks, fuse holders, and fused disconnect switches.… MORE
- Cooper Industries BK-1A1907-03-R Fuse Accessories
- BK/1A1907-03-R-FBLK
- BK-1A1907-03-R Eaton Electronics