- Mfr. #:
- BQ33100PWR
- Description:
- Battery Management Fully Integrated,Sgl Chip,Super Cap Mgr
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Package / Case: | TSSOP-24 |
| Battery Type: | SuperCap |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Product: | Fuel Gauges |
| Product Category: | Battery Management |
| Product Type: | Battery Management |
| Development Kit: | BQ33100EVM-001 |
| Series: | BQ33100 |
| Operating Supply Current: | 660 uA |
| Operating Supply Voltage: | 3.8 V to 25 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Output Voltage: | 2.7 V |
| Unit Weight: | 0.007478 oz |
| Capacity: | 0 mAh to 65534 mAh |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 85 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BQ33100PWR Price & Stock
Texas Instruments BQ33100PWR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-28422-1-ND | 1,530 | 68.42 | 61.78 | 48.86 | 37.36 | 37.36 | 2019-12-04T13:59:38Z |
| Digi-Key | 296-28422-6-ND | 1,530 | 68.42 | 61.78 | 48.86 | 37.36 | 37.36 | 2019-12-04T13:59:38Z |
| Digi-Key | 296-28422-2-ND | - | - | - | - | - | 34.88 | 2019-12-04T13:59:38Z |
| Texas Instruments | BQ33100PWR | 5,540 | 61.06 | 54.96 | 46.03 | 31.71 | 31.71 | 2019-12-05T02:03:54Z |
| Mouser | 595-BQ33100PWR | 1,508 | 66.39 | 59.97 | 49.63 | 37.66 | 33.51 | 2019-12-05T12:08:34Z |
| Arrow Electronics | BQ33100PWR | 709 | 62.68 | 57.19 | 48.10 | 41.51 | 41.51 | 2019-12-05T12:08:34Z |
| Verical | BQ33100PWR | 709 | - | 57.19 | 48.10 | 41.51 | 41.51 | 2019-12-05T12:08:34Z |
| Avnet | BQ33100PWR | - | - | - | - | - | 38.28 | 2019-12-05T01:59:35Z |
| Avnet Europe | BQ33100PWR | - | - | - | - | - | 46.89 | 2019-12-05T08:13:29Z |
| LCSC | C181244 | 1 | 81.91 | 79.86 | 77.11 | 77.11 | 77.11 | 2019-11-19T23:40:06Z |
| Sourceability | BQ33100PWR | 8,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 4701370 | 183 | - | - | - | - | - | 2019-12-02T05:01:09Z |
| Classic Components | BQ33100PWR | 612 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| GreenTree Electronics | BQ33100PWR | 3,790 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Quest | BQ33100PWR | - | - | - | - | - | - | 2019-12-05T11:28:40Z |
| Au Ling | BQ33100PWR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-11-27T14:34:02Z |
| Sierra IC | BQ33100PWR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | BQ33100PWR | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| North Star Micro | BQ33100PWR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for BQ33100PWR due to regional differences or acquisition. BQ33100PWR may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- BQ33100 | Buy TI Parts | TI.comBQ33100 Super Capacitor Manager datasheet (Rev. C)
- BQ33100PWR Texas Instruments | Integrated Circuits (ICs)
- BQ33100PWR Datasheet - Texas Instruments
- BQ33100PWR Texas Instruments - Battery Management
- Texas Instruments BQ33100PWR Battery Management ICs
- Texas Instruments BQ33100PWR - C181244
- 3536 products
- Texas Instruments BQ33100PWR
- BQ33100PWR footprint & symbol by Texas Instruments
- BQ33100PWR Datasheet(PDF) - Texas Instruments