- Mfr. #:
- BR24L16FJ-WE2
- Description:
- EEPROM SRL 2KX8 BIT
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Interface Type: | Serial, 2-Wire, I2C |
| Package / Case: | SOP-J-8 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Subcategory: | Memory & Data Storage |
| Product Category: | EEPROM |
| Product Type: | EEPROM |
| Series: | BR24L16FJ-W |
| Part # Aliases: | BR24L16FJ-W |
| Access Time: | 900 ns |
| Supply Voltage - Max: | 5.5 V |
| Data Retention: | 40 Year |
| Length: | 4.9 mm |
| Width: | 3.9 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Supply Current - Max: | 2 mA |
| Operating Supply Current: | 2 mA |
| Organization: | 2 k x 8 |
| Memory Size: | 16 kbit |
| Operating Supply Voltage: | 1.8 V, 5.5 V |
| Programming Voltage: | 1.8 V to 5.5 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.8 V |
| Height: | 1.38 mm |
| Maximum Clock Frequency: | 0.1 MHz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
- Industrial Product Solutions
- ROHM Industrial Product Solutions supply a quality lineup of products from passive devices and discretes to ICs and modules, providing total solutions at the system level. The Industrial Product Solutions have achieved high quality, technological capability, and a stable supply of products (over 10 years) creating innovative solutions in a highly integrated production system. These products meet the rapidly evolving needs of the industrial equipment market. ROHM continues to leverage its strengths providing optimized solutions tailored to customer sets.
BR24L16FJ-WE2 Price & Stock
Rohm BR24L16FJ-WE2 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BR24L16FJ-WE2CT-ND | 2,494 | 4.65 | 4.25 | 3.74 | 3.52 | 3.52 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Digi-Key | BR24L16FJ-WE2DKR-ND | 2,494 | 4.65 | 4.25 | 3.74 | 3.52 | 3.52 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Digi-Key | BR24L16FJ-WE2TR-ND | 2,494 | - | - | - | - | 2.91 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Mouser | 755-BR24L16FJ-WE2 | 2,495 | 6.19 | 5.24 | 4.02 | 2.81 | 2.39 | 2019-12-08T12:17:24Z |
| Chip One Stop Japan | C1S625900616959 | 2,365 | - | 4.55 | 4.00 | 3.77 | 3.77 | 2019-12-09T12:07:27Z |
| Ameya360 | BR24L16FJ-WE2 | 100 | 6.19 | 5.29 | 5.29 | 5.29 | 5.29 | 2019-12-05T02:16:59Z |
| Verical | BR24L16FJ-WE2 | 2,365 | - | - | 4.66 | 4.45 | 4.45 | 2019-12-09T17:58:33Z |
| Chip One Stop Global | C1S625900616959 | 400 | - | - | 18.08 | 18.08 | 18.08 | 2019-12-09T13:27:36Z |
| Avnet | BR24L16FJ-WE2 | - | - | - | - | - | 1.78 | 2019-12-07T01:49:54Z |
| RS Components | 1850769P | - | - | - | 4.93 | 4.47 | 4.47 | 2019-12-09T20:07:20Z |
| Avnet Europe | BR24L16FJ-WE2 | - | - | - | - | - | 2.66 | 2019-12-09T07:49:10Z |
| Sourceability | BR24L16FJ-WE2 | 50 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 6817429 | 6,843 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T09:29:21Z |
| Quest | BR24L16FJ-WE2 | 40 | 14.43 | 11.54 | 8.66 | 8.66 | 8.66 | 2019-12-09T11:14:10Z |
| Chip Components | BR24L16FJ-WE2 | 12,268 | - | - | - | - | - | 2019-11-20T03:56:14Z |
| Bison Technologies | BR24L16FJ-WE2-181717-ROHM | 4,146 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Bison Technologies | BR24L16FJ-WE2-152944-ROHM | 2,450 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Bison Technologies | BR24L16FJ-WE2-180994-ROHM | 2,145 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Bison Technologies | BR24L16FJ-WE2-123962-ROHM | 1,960 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T13:36:41Z |
| Dana Microsystems | BR24L16FJ-WE2 | 12,100 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Classic Components | BR24L16FJ-WE2 | 39 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | BR24L16FJ-WE2 | 400 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | BR24L16FJ-WE2 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for BR24L16FJ-WE2 due to regional differences or acquisition. BR24L16FJ-WE2 may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA
AD5242BRUZ1M distributor
- BR24L16FJ-WE2 Rohm Semiconductor
- BR24L16FJ-W 16KBit, I²C BUS, Low Power Serial EEPROM
- BR24L16FJ-WE2 ROHM Semiconductor
- BR24L16FJ-WE2 ROHM - EEPROM - Distributors, Price ...
- BR24L16FJ-WE2 ROHM - Datasheet PDF & Technical Specs
- BR24L16FJ-WE2 - ROHM Component
- ROHM BR24L16FJ-WE2, 16kbit EEPROM Memory 8-Pin ...
- Image CarouselPrice Insights
- $0.72$35 delivery Mar 30 – Apr 3·$0.72
- ROHM BR24L16FJ-WE2, 16kbit EEPROM Memory 8-Pin ...
- STRDG600 Sony Replacement Parts