- Mfr. #:
- BZT52B13
- Description:
- Zener Diodes 13 V 500 mW SOD-123 5% Zener
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOD-123-2 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Rectron |
| Manufacturer: | Rectron |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Vf - Forward Voltage: | 900 mV |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Test Current: | 5 mA |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Zz - Zener Impedance: | 30 Ohms |
| Length: | 2.8 mm |
| Vz - Zener Voltage: | 13 V |
| Voltage Temperature Coefficient: | 11 mV/C |
| Width: | 1.7 mm |
| Height: | 1.25 mm |
| Ir - Reverse Current: | 0.1 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of BZT52B13 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
BZT52B13 Price & Stock
Taiwan Semiconductor BZT52B13 pricing and available inventory.
Alternate Names
Taiwan Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for BZT52B13 due to regional differences or acquisition. BZT52B13 may also be known as the following names:
- TSC
- TAIWAN SEMI
- TAIWAN
- TAIWAN SEM
- TAIWAN SEMICONDUCTOR MANF
- TAIWAN SEMICOND
- TAIW
- SEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CO LTD
- Taiwan Semiconductor Company
- Taiwan Semiconduct
- Taiwan Semiconductors
- Taiwan Semiconductor Co
- Taiwan Semiconductor(TSC)
- TWAN
- SEMICONDCTOR
- Won-Top Electronics
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORPORATION
- TAWIN SEMI
- TAIWAN SEMICONDUTOR (TSC)
- TAIWANSEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORP
- TAIW-SEMIC
- Taiwan Semiconductor Europe GmbH
- TSMC
AD5242BRUZ1M distributor
- BZT52B13 Taiwan SemiconductorBZT52B13 RHG Taiwan Semiconductor
- BZT52B13-E3-08 Vishay General Semiconductor - DiodesBZT52B13 RHG - Discrete Semiconductor Products
- BZT52-B13 - Single Zener diodes in a SOD123 package
- BZT52B13 - Zener Diodes
- BZT52B13-G3-08 - Vishay - ZENER DIODE SOD1232%, 13V ...
- Buy BZT52-B13 - PANJIT Zener Diodes at TECHDesign
- BZT52B13 DIOTEC SEMICONDUCTOR - SMD Zener diodes
- BZT52-B13-AU_R1_000A1 PANJIT