- Mfr. #:
- BZT55C4V7 L1
- Description:
- Zener Diodes 4.7 Volt 500mW 5%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor |
| Brand: | Taiwan Semiconductor |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Package / Case: | Quadro Mini-Melf-2 |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Series: | BZT55C |
| Zz - Zener Impedance: | 60 Ohms |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Test Current: | 5 mA |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Vz - Zener Voltage: | 4.7 V |
| Length: | 3.7 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Width: | 1.8 mm |
| Height: | 1.6 mm |
| Vf - Forward Voltage: | 1 V |
| Zener Current: | 0.5 uA |
| Ir - Reverse Current: | 0.5 uA |
| Unit Weight: | 0.001023 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
BZT55C4V7 L1 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
BZT55C4V7 L1 Price & Stock
Taiwan Semiconductor BZT55C4V7 L1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 6872898 | 900 | - | - | 1.07 | 1.04 | 1.03 | 2020-04-16T18:49:11Z |
| RS Components | 1699022 | - | - | - | - | - | 0.294 | 2020-04-16T18:49:11Z |
| Mouser | 821-BZT55C4V7L1 | 5,870 | 1.70 | 1.42 | 0.948 | 0.318 | 0.205 | 2020-04-15T08:34:20Z |
| element14 APAC | 2677513 | 14,426 | - | 1.60 | 1.07 | 0.358 | 0.231 | 2020-04-15T02:31:35Z |
| Farnell | 2677513 | 16,300 | - | 1.66 | 0.920 | 0.236 | 0.186 | 2020-04-16T14:12:22Z |
| Farnell | 2677513RL | - | - | - | - | 0.236 | 0.186 | 2020-04-16T14:12:22Z |
| Newark | 99AC3852 | 14,426 | 1.70 | 1.42 | 0.743 | 0.318 | 0.318 | 2020-04-15T08:34:20Z |
| Sourceability | BZT55C4V7L1 | 20,000 | - | - | - | - | - | 2020-04-13T17:38:49Z |
| Abacus Technologies | BZT55C4V7 L1 | 4,065 | - | - | - | - | - | 2020-04-03T20:02:40Z |
| NetroFlash | BZT55C4V7 L1 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-04-09T19:02:12Z |
| Sierra IC | BZT55C4V7 L1 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Taiwan Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for BZT55C4V7 L1 due to regional differences or acquisition. BZT55C4V7 L1 may also be known as the following names:
- TSC
- TAIWAN SEMI
- TAIWAN
- TAIWAN SEM
- TAIWAN SEMICONDUCTOR MANF
- TAIWAN SEMICOND
- TAIW
- SEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CO LTD
- Taiwan Semiconductor Company
- Taiwan Semiconduct
- Taiwan Semiconductors
- Taiwan Semiconductor Co
- Taiwan Semiconductor(TSC)
- TWAN
- SEMICONDCTOR
- Won-Top Electronics
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORPORATION
- TAWIN SEMI
- TAIWAN SEMICONDUTOR (TSC)
- TAIWANSEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORP
- TAIW-SEMIC
- Taiwan Semiconductor Europe GmbH
- TSMC
AD5242BRUZ1M distributor
- BZT55C4V7 L1 Taiwan Semiconductor - Mouser Electronics
- BZT55C4V7 L1 Taiwan Semiconductor | Distributors, Price ...
- BZT55-Series Small Signal Zener Diodes - Vishay
- BZT55C4V7-GS08 Vishay General Semiconductor - Diodes
- Taiwan Semi, 4.7V Zener Diode 6% 500 mW SMT 2-Pin ...BZT55C4V7 L1 | Taiwan Semi, 4.7V Zener Diode 6% 500 mW SMT ...
- vishay bzt55c4v7-gs08 - Zener Single Diodes
- taiwan semiconductor bzt55c4v7 l1g - Farnell UK
- VISHAY BZT55C4V7-GS08 Original Product Diode New ...
- BZT55C4V7-GS08 Datasheet - Vishay - All About Circuits