- Mfr. #:
- BZV55C10 L1
- Description:
- Zener Diodes 10 Volt 500mW 5%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Manufacturer: | Taiwan Semiconductor |
| Brand: | Taiwan Semiconductor |
| Termination Style: | Solder Pad |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Package / Case: | LL-34-2 |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Series: | BZV55C |
| Pd - Power Dissipation: | 500 mW |
| Test Current: | 5 mA |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Length: | 3.7 mm |
| Factory Pack Quantity: | 2500 |
| Zz - Zener Impedance: | 15 Ohms |
| Vz - Zener Voltage: | 10 V |
| Diameter: | 1.6 mm |
| Zener Current: | 0.1 uA |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Height: | - |
| Width: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 175 C |
More Information
We can supply Taiwan Semiconductor BZV55C10 L1, use the request quote form to request BZV55C10 L1 pirce, Taiwan Semiconductor Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
BZV55C10 L1 Price & Stock
Taiwan Semiconductor BZV55C10 L1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 821-BZV55C10L1 | 7,200 | 1.64 | 1.40 | 0.896 | 0.304 | 0.195 | 2019-12-30T22:07:02Z |
| Arrow Electronics | BZV55C10 L1 | 7,500 | - | - | - | - | 0.178 | 2019-12-31T16:00:37Z |
| Arrow Electronics | BZV55C10 L1 | 15 | - | - | - | - | 0.178 | 2019-12-31T16:00:37Z |
| Classic Components | BZV55C10 L1 | 7,700 | - | - | - | - | - | 2019-12-24T18:41:18Z |
Alternate Names
Taiwan Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for BZV55C10 L1 due to regional differences or acquisition. BZV55C10 L1 may also be known as the following names:
- TSC
- TAIWAN SEMI
- TAIWAN
- TAIWAN SEM
- TAIWAN SEMICONDUCTOR MANF
- TAIWAN SEMICOND
- TAIW
- SEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CO LTD
- Taiwan Semiconductor Company
- Taiwan Semiconduct
- Taiwan Semiconductors
- Taiwan Semiconductor Co
- Taiwan Semiconductor(TSC)
- TWAN
- SEMICONDCTOR
- Won-Top Electronics
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORPORATION
- TAWIN SEMI
- TAIWAN SEMICONDUTOR (TSC)
- TAIWANSEMICONDUCTO
- TAIWAN SEMICONDUCTOR CORP
- TAIW-SEMIC
- Taiwan Semiconductor Europe GmbH
- TSMC
AD5242BRUZ1M distributor
- BZV55C10 L1 Taiwan Semiconductor
- BZV55C10 L1 Datasheet - Taiwan Semiconductor
- BZV55C10 L1 Price & Stock
- Taiwan Semi, 10V Zener Diode 5% 500 mW SMT 2-Pin MiniMELF
- BZV55C10
- BZV55-C10@115 vs BZV55C10 L1 Compare - FindIC
- BZV55C10 - Lite-On Semiconductor Corp. - Datasheet.Live
- BZV55C10 L0G Taiwan Semiconductor Corporation
- BZV55C10 - Silicon planar Power Zener diode 10V 5% 0.5W
- BZV55C10 Continental Device India (CDIL) CDIL Zener ...