- Mfr. #:
- BZV55C6V8
- Description:
- Zener Diodes Zener Diodes
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Type: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Category: | Zener Diodes |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| RoHS: | N |
| Brand: | Microchip / Microsemi |
| Manufacturer: | Microchip |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-213AA-2 |
| Packaging: | Bulk |
| Length: | 3.7 mm |
| Diameter: | 1.7 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
| Unit Weight: | 0.001270 oz |
More Information
The price and lead time for BZV55C6V8 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
BZV55C6V8 Price & Stock
Diodes Inc. BZV55C6V8 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| TME | BZV55C6V8 | 2,315 | - | - | 0.172 | 0.117 | 0.090 | 2019-12-17T10:49:51Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for BZV55C6V8 due to regional differences or acquisition. BZV55C6V8 may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)
AD5242BRUZ1M distributor
- BZV55C6V8 Taiwan Semiconductor
- BZV55C6V8 - Discrete Semiconductor ProductsBZV55C6V8-TP Micro Commercial Co
- BZV55C6V8
- BZV55C6V8 DC COMPONENTS - Diode: Zener | 0.5W; 6.8VBZV55C6V8 YANGJIE TECHNOLOGY - Diode: Zener | 0.5W
- BZV55C6V8 from EIC
- Diode: Zener SMD 6,8V Reel,B Minim 0,5W Single ...
- BZV55C6V8 Datasheet(PDF) - Taiwan Semiconductor ...
- Taiwan Semiconductor BZV55C6V8 Zener Diode 6.8V ...