- Mfr. #:
- BZV85-C27,133
- Description:
- Zener Diodes Diode Zener Single 24.2V 5% 1.3W 2-Pin
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Configuration: | Single |
| Brand: | Nexperia |
| Manufacturer: | Nexperia |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Package / Case: | DO-41-2 |
| Series: | BZV85 |
| Packaging: | Ammo Pack |
| Test Current: | 8 mA |
| Factory Pack Quantity: | 5000 |
| Zener Current: | 50 nA |
| Ir - Reverse Current: | 50 nA |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Zz - Zener Impedance: | 40 Ohms |
| Length: | 4.8 mm |
| Voltage Temperature Coefficient: | 27.5 mV/K |
| Vz - Zener Voltage: | 27 V |
| Diameter: | 2.6 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 1.3 W |
| Vf - Forward Voltage: | 1 V |
| Unit Weight: | 0.010935 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 200 C |
More Information
The price and lead time for BZV85-C27,133 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
BZV85-C27,133 Price & Stock
Nexperia BZV85-C27,133 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1727-1927-1-ND | 3,604 | 2.19 | 1.81 | 0.741 | 0.430 | 0.430 | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Digi-Key | 1727-1927-3-ND | - | - | - | - | - | 0.293 | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Rochester Electronics | BZV85-C27,133 | 4,790 | 0.235 | 0.235 | 0.235 | 0.235 | 0.235 | 2019-11-27T09:59:53Z |
| Mouser | 771-BZV85-C27,133 | 4,410 | 2.35 | 1.55 | 0.650 | 0.446 | 0.297 | 2019-11-26T00:55:59Z |
| Arrow Electronics | BZV85-C27,133 | 30,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T16:09:24Z |
| Arrow Electronics | BZV85-C27,133 | 25,000 | - | - | - | - | 0.324 | 2019-11-26T16:09:24Z |
| Avnet | BZV85-C27133 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-27T02:12:08Z |
| Avnet | BZV85-C27,133 | - | - | - | - | - | - | 2019-11-27T02:12:08Z |
| Avnet Europe | BZV85-C27,133 | 55,000 | - | - | - | - | 0.226 | 2019-11-27T08:07:15Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0003713 | 30,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T22:44:33Z |
| Sourceability | BZV85-C27,133 | 2,074 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 5975498 | 35,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-25T02:05:31Z |
| Classic Components | BZV85-C27,133 | 23,100 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| GreenTree Electronics | BZV85-C27133 | 35,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| North Star Micro | BZV85-C27,133 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Nexperia has several brands around the world that may have alternate names for BZV85-C27,133 due to regional differences or acquisition. BZV85-C27,133 may also be known as the following names:
- Nexperia USA Inc
- Nexperia BV
- NXP/NEXPERIA
- Nexperia Inc
AD5242BRUZ1M distributor
- BZV85-C27,133 Nexperia
- BZV85-C27 - Voltage regulator diodes
- BZV85-C27,133 Nexperia USA Inc.BZV85-C27,133 - Discrete Semiconductor Products
- BZV85-C27,133 NEXPERIA - Diode: Zener | 1/1.3W; 27V; Ammo ...
- BZV85-C27,133 by Nexperia Zener Diodes
- Compare BZV85-C27,133 vs PTZ16A
- BZV85-C27,133 Nexperia, Zener Single Diode, 27 V, 1.3 W
- BZV85 series Voltage regulator diodes
- Nov 10, 2009
- Bzv85-c27,133 Diode Zener 27v 1w Do41 Hot ... - Alibaba