- Mfr. #:
- BZX84C20-7-F
- Description:
- Zener Diodes 300mW 20V Zener AEC-Q101 Qualified
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOT-23 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Manufacturer: | Diodes Incorporated |
| Brand: | Diodes Incorporated |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Series: | BZX84C20 |
| Qualification: | AEC-Q101 |
| Voltage Tolerance: | 6 % |
| Zz - Zener Impedance: | 55 Ohms |
| Test Current: | 5 mA |
| Zener Current: | 5 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 350 mW |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Vz - Zener Voltage: | 20 V |
| Length: | 2.9 mm |
| Voltage Temperature Coefficient: | 16.2 mV/C |
| Ir - Reverse Current: | 100 nA |
| Width: | 1.3 mm |
| Height: | 1 mm |
| Unit Weight: | 0.000282 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
BZX84C20-7-F Price & Stock
Diodes Inc. BZX84C20-7-F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | BZX84C20-FDICT-ND | 14,999 | 1.25 | 1.17 | 0.492 | 0.269 | 0.269 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Digi-Key | BZX84C20-FDIDKR-ND | 14,999 | 1.25 | 1.17 | 0.492 | 0.269 | 0.269 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Digi-Key | BZX84C20-FDITR-ND | 12,000 | - | - | - | - | 0.204 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| Avnet | BZX84C20-7-F | 306,000 | - | - | - | - | 0.211 | 2019-12-07T01:49:54Z |
| RS Components | 8229029 | 18,600 | - | - | - | 0.307 | 0.263 | 2019-12-09T12:24:21Z |
| RS Components | 1460570 | - | - | - | - | - | 0.143 | 2019-12-09T12:24:21Z |
| Mouser | 621-BZX84C20-F | 28,807 | 1.49 | 1.42 | 0.501 | 0.337 | 0.219 | 2019-12-09T15:06:15Z |
| Arrow Electronics | BZX84C20-7-F | 9,000 | - | - | - | - | 0.185 | 2019-12-09T15:06:15Z |
| Arrow Electronics | BZX84C20-7-F | 1,979 | 1.19 | 1.11 | 0.476 | 0.253 | 0.253 | 2019-12-09T15:06:15Z |
| Verical | BZX84C20-7-F | 9,000 | - | - | - | - | 0.183 | 2019-12-09T15:06:15Z |
| Verical | BZX84C20-7-F | 1,979 | - | - | - | 0.253 | 0.253 | 2019-12-09T15:06:15Z |
| Rutronik | DZ8551 | 137,400 | - | - | - | - | 0.140 | 2019-12-10T02:46:15Z |
| Avnet Europe | BZX84C20-7-F | 3,000 | - | - | - | - | 0.106 | 2019-12-10T07:58:32Z |
| Allied Electronics & Automation | 70550424 | - | - | - | - | 0.282 | 0.164 | 2019-12-09T12:01:36Z |
| OMO Electronics | 87342 | 107,600 | - | - | - | - | 0.141 | 2019-12-06T11:03:19Z |
| Ameya360 | BZX84C20-7-F | 408,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-05T02:16:59Z |
| ExcessParts.Net | BZX84C20-7-F | 2,736 | 0.078 | 0.078 | 0.078 | 0.078 | 0.078 | 2019-12-10T10:20:53Z |
| NAC Semi | XSFP00000113138 | 327,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-09T22:30:18Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0028581 | 9,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-09T22:30:18Z |
| J2 Sourcing | BZX84C20-7-F | 1,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-21T08:21:17Z |
| Sourceability | BZX84C20-7-F | 471,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| LTL Group | 6224261 | 11,851 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T09:29:21Z |
| Component Electronics | BZX84C20-7-F | 1,400 | 1.50 | 1.50 | 1.50 | 1.50 | 1.50 | 2019-11-26T21:24:43Z |
| SPEC | BZX84C20-7-F | 12,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-09T19:50:31Z |
| Classic Components | BZX84C20-7-F | 129,360 | - | - | - | - | - | 2019-12-09T21:12:32Z |
| GreenTree Electronics | BZX84C20-7-F | 158,400 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| TME | BZX84C20-7-F | - | - | - | 0.131 | 0.116 | 0.104 | 2019-12-09T13:30:58Z |
| Abacus Technologies | BZX84C20-7-F | 24,085 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | BZX84C20-7-F | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Diodes Inc. has several brands around the world that may have alternate names for BZX84C20-7-F due to regional differences or acquisition. BZX84C20-7-F may also be known as the following names:
- DIODES INCORPORATED
- DIODE
- DII
- DIO
- DIODE INC
- DC COMPONENTS
- DIOD
- YENYO
- MICRO COM
- Diodes Zetex
- MICRO ELECTRONIC INS
- DIODE INCORPORATED
- DIODES ZET
- DIODSE
- DINC
- DIOINC
- FORMOSA MS
- DIODES INC/VISHAY
- ZETEXDIODES
- DIODES INC/VISH
- LITE-ON Semiconductor Corp
- ZETEX
- DIODES INC (VA)
- Diodes-Inc-Zetex
- ZETEX (DIODES INC)
AD5242BRUZ1M distributor
- BZX84C20-7-F Diodes Incorporated
- BZX84C20-7-F Diodes Incorporated
- BZX84C20-7-F by Diodes Inc Zener Diodes
- BZX84C20-7-F DIODES INCORPORATED - Diode: Zener | TME
- Diodes Inc. BZX84C20-7-F
- BZX84C20-7-F Diodes Inc. - Datasheet PDF & Technical ...
- Diodes Inc, 20V Zener Diode 6% 350 mW SMT 3-Pin SOT ...
- BZX84C20-7-F - Diodes Incorporated | X-ON Electronics
- Diodes Inc, 20V Zener Diode 6% 350 mW SMT 3-Pin SOT-23
- BZX84C2V4 - BZX84C51