- Mfr. #:
- BZX84C5V1
- Description:
- Zener Diodes 5.1V SOT23 300mW Zen er
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOT-23-3 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | Rectron |
| Manufacturer: | Rectron |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Vf - Forward Voltage: | 900 mV |
| Zz - Zener Impedance: | 60 Ohms |
| Vz - Zener Voltage: | 5.1 V |
| Test Current: | 5 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 350 mW |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Length: | 3.05 mm |
| Ir - Reverse Current: | 2 uA |
| Width: | 1.4 mm |
| Voltage Temperature Coefficient: | 1.2 mV/C |
| Height: | 1.1 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
The price and lead time for BZX84C5V1 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
BZX84C5V1 Price & Stock
Diotec BZX84C5V1 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Arrow Electronics | BZX84C5V1 | 6,000 | - | - | - | - | 0.123 | 2019-11-29T15:58:35Z |
| Dachs | BZX84C5V1 | 3,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-18T15:42:06Z |
| Chip One Stop Global | C1S205800042935 | 3,579 | - | - | 0.230 | 0.200 | 0.200 | 2019-11-30T13:16:51Z |
| IBS Electronics | BZX84C5V1 | - | - | - | - | - | - | 2019-07-26T21:59:18Z |
| Distrelec | 30110674 | 3,579 | 0.225 | 0.167 | 0.133 | 0.091 | 0.091 | 2019-11-30T11:26:42Z |
| TME | BZX84C5V1-DIO | 5,106 | - | - | 0.145 | 0.116 | 0.089 | 2019-11-30T11:27:41Z |
| Rutronik | DZ10017 | - | - | - | - | - | 0.092 | 2019-11-28T03:19:59Z |
| DComponents | BZX84C5V1 | - | 0.204 | 0.120 | 0.120 | 0.120 | 0.120 | 2019-11-30T16:00:44Z |
| Hermes Engineering | BZX84C5V1 | 3,679 | - | - | - | - | - | 2019-11-13T06:15:57Z |
Alternate Names
Diotec has several brands around the world that may have alternate names for BZX84C5V1 due to regional differences or acquisition. BZX84C5V1 may also be known as the following names:
- DIOTEC SEMICONDUCTOR
- DIOTEC ELECTRONICS CORP
- DIOTEC SEMI
- DIOTECH
- DIOTEC ELECTRONICS C
- Diotec Elektronische
- DIOTEC ELECTRONISCHE BAUELEMENTE GMBH
- DIOTEC SEM
- Diotec/TSC/Vishay
- Diotec/STM/TSC/Vishay
- Diotec Electronics Corporation
- Diotec Gmbh
- Diotech Electronics Corporation
- DIOTEC T/R
AD5242BRUZ1M distributor
- BZX84C5V1 onsemi | Discrete Semiconductor ProductsBZX84C5V1-7-F Diodes Incorporated
- BZX84C5V1 onsemi / FairchildBZX84C5V1-7-F Diodes Incorporated
- BZX84-C5V1 - Voltage regulator diodesBZX84-C5V1-Q - Voltage regulator diodes
- BZX84C5V1 :: Item Details :: 5.1V,350mW Surface mount ...
- BZX84C5V1 Jiangsu Changjing Electronics Technology ...
- 24903 products
- BZX84C5V1-Q - Zener Diodes
- BZX84C5V1 DIOTEC SEMICONDUCTOR - Diode: Zener | 0.3W