- Mfr. #:
- C22G4S
- Description:
- Specialty Fuses 2X58 4A/STR CYL GG 22
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Fuse Type: | Time Delay / Slow Blow |
| Indicator Style: | Striker Pin |
| Product: | Specialty Fuses |
| Product Category: | Specialty Fuses |
| Mounting Style: | Holder |
| Subcategory: | Fuses |
| Product Type: | Fuse Link |
| Manufacturer: | Eaton |
| Termination Style: | Clip |
| Body Style: | Cartridge Fuses |
| Series: | C22G |
| Brand: | Bussmann / Eaton |
| Packaging: | Bulk |
| Type: | BS88 British Standard Fuse |
| Voltage Rating AC: | 690 VAC |
| Length: | 58 mm |
| Unit Weight: | 51.700 lbs |
| Current Rating: | 4 A |
| Fuse Size / Group: | 22 mm x 58 mm |
| Diameter: | 22 mm |
| Factory Pack Quantity: | 10 |
More Information
We can supply Bussmann / Eaton C22G4S, use the request quote form to request C22G4S pirce, Bussmann / Eaton Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
C22G4S Price & Stock
Cooper Bussmann C22G4S pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | C22G4S-ND | - | - | 703.16 | 703.16 | 703.16 | 703.16 | 2020-02-21T17:09:39Z |
| Electronic Supply | C22G4S | 26 | - | - | - | - | - | 2020-02-21T20:57:25Z |
| Omnical | 223477588 | Yes | 37.73 | 37.73 | 37.73 | 37.73 | 37.73 | 2020-02-23T03:12:25Z |
| Onlinecomponents.com | C22G4S | - | - | 532.03 | 532.03 | 532.03 | 532.03 | 2020-02-22T12:19:42Z |
| Avnet | C22G4S | - | - | 590.89 | 525.57 | 525.57 | 525.57 | 2020-02-21T03:38:43Z |
| Master Electronics | C22G4S | - | - | 532.03 | 532.03 | 532.03 | 532.03 | 2020-02-22T10:11:35Z |
| Sager Electronics | C22G4S | - | - | 551.49 | 517.06 | 517.06 | 517.06 | 2020-02-22T13:56:10Z |
| RS Components | 8512006 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-22T10:12:22Z |
| Newark | 99M2586 | - | - | 707.29 | 583.26 | 583.26 | 583.26 | 2020-02-22T03:49:50Z |
| Allied Electronics & Automation | 70259105 | - | - | 659.22 | 659.22 | 659.22 | 659.22 | 2020-02-22T11:38:49Z |
| Shortec Electronics | CYL GG 22,2X58 4A/STR | 570 | - | - | - | - | - | 2020-02-05T11:27:41Z |
| Relay Specialties | C22G4S | - | - | - | - | - | - | 2020-02-21T22:32:10Z |
| North Star Micro | C22G4S | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | C22G4S | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Cooper Bussmann has several brands around the world that may have alternate names for C22G4S due to regional differences or acquisition. C22G4S may also be known as the following names:
- BUSSMANN
- COOPER BUSSMAN
- BUSSMAN
- BUSS
- BUSSMANN/COOPER
- BUS
- COOPER BUSS
- BUSS FUSES
- BUSSMA
- Eaton Bussmann
- MAGNUM/COOPER BUSSMANN
- COOPER BUSSMANN INC
- BUSSMN
- BUSSMANN DIVISION
- EDISON
- BUSS FUSE
- BUSSMANN BY EATON
- BUSSMAN FUSES
- BUSSMANN / EATON
- COOPER Bussm
- BUSSMANN COOPER BUSS
- EATON BUSSMANN SERIES
- Eaton / Cooper Bussmann
- CTR
- Cooper Bussmann Electronics
AD5242BRUZ1M distributor
- C22G4S | Eaton Bussmann series low voltage cylindrical ...
- C22G4S Bussmann / Eaton
- BUSS C22G4S CYL FUSE >STR >22 x 58
- Bussmann C22G4S - Cyl Fuse >Str >22 X 58 4A Gg 690V Ac
- CYL GG 22,2X58 4A/STR C22G4S EATON ...
- C22G4 Eaton - Bussmann Electrical Division
- Cooper Bussmann 4A Ceramic Cartridge Fuse, 22.2 x 58mm
- Cylindrical Fuse Links for Industrial Applications - DatasheetC10G32 - Datasheet