- Mfr. #:
- CC2530F32RHAT
- Description:
- RF System on a Chip - SoC IC RF ZigBee 802.15.4 SoC 2.4Ghz
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type: | Zigbee |
|---|---|
| Moisture Sensitive: | Yes |
| RoHS: | Y |
| Subcategory: | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Package / Case: | VQFN-40 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Brand: | Texas Instruments |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Type: | RF System on a Chip - SoC |
| Product Category: | RF System on a Chip - SoC |
| Program Memory Type: | Flash |
| Series: | CC2530-RF4CE |
| Processor Series: | CC253 |
| Core: | 8051 |
| Data RAM Size: | 8 kB |
| Data Bus Width: | 8 bit |
| Number of ADC Channels: | 8 |
| Output Power: | 4.5 dBm |
| Number of Timers: | 4 Timer |
| Supply Current Transmitting: | 33.5 mA |
| Program Memory Size: | 32 kB |
| Maximum Data Rate: | 250 kb/s |
| Factory Pack Quantity: | 250 |
| Supply Current Receiving: | 24.3 mA |
| Number of I/Os: | 21 I/O |
| Operating Frequency: | 2.4 GHz |
| Interface Type: | 2-Wire, SPI, UART |
| Operating Supply Voltage: | 2 V to 3.6 V |
| ADC Resolution: | 12 bit |
| Unit Weight: | 0.002822 oz |
| Sensitivity: | - 97 dBm |
| Operating Temperature Range: | - 40 C to + 125 C |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
- CC253x USB-Enabled System on Chip (SoC) Solutions
- Texas Instruments CC253x USB-Enabled System on Chip (SoC) Solutions for 802.15.4, ZigBee, and RF4CE applications that combine the performance of a leading RF transceiver with an industry-standard enhanced 8051 MCU, in-system programmable Flash memory, 8KB RAM, and other powerful features.
CC2530F32RHAT Price & Stock
Texas Instruments CC2530F32RHAT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 296-25300-1-ND | 210 | 40.01 | 35.74 | 29.30 | 29.30 | 29.30 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Digi-Key | 296-25300-6-ND | 210 | 40.01 | 35.74 | 29.30 | 29.30 | 29.30 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Digi-Key | 296-25300-2-ND | - | - | - | - | 21.44 | 20.01 | 2020-03-16T13:02:28Z |
| Mouser | 595-CC2530F32RHAT | 25 | 37.84 | 34.05 | 27.82 | 19.97 | 18.29 | 2019-12-31T21:51:15Z |
| Avnet | CC2530F32RHAT | - | - | - | - | 20.38 | 19.15 | 2020-03-17T01:41:21Z |
| element14 APAC | 2459916 | - | - | - | - | 22.12 | 21.04 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Avnet Europe | CC2530F32RHAT | - | - | - | - | 23.85 | 21.14 | 2020-03-17T07:19:20Z |
| Chip One Stop Japan | C1S746202005345 | 170 | - | - | 18.08 | 18.08 | 18.08 | 2020-03-17T11:54:06Z |
| LTL Group | 3084848 | 142 | - | - | - | - | - | 2020-03-17T02:15:40Z |
| Nexxon | CC2530F32RHAT | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | CC2530F32RHAT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Dana Microsystems | CC2530F32RHAT | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-11T20:03:08Z |
Alternate Names
Texas Instruments has several brands around the world that may have alternate names for CC2530F32RHAT due to regional differences or acquisition. CC2530F32RHAT may also be known as the following names:
- TI
- TEXAS
- TEXAS INST
- TEXAS INSTR
- TEXAS INSTRUMENT
- TEXAS INS
- TEXAS INSTRUMENTS INC
- TEXAS INSTRUMEN
- TEX
- TEXAS INSTRU
- TI/NS
- Texas Instruments (TI)
- TEXASIN
- TEXINS
- TEXAS INSTRUMENTS INCORPORATED
- TEAXS
- TEXAS INTRUMENTS
- TEXAS INSTRUM
- TEXAS INSRUMENT
- TEXAS IST
- TI-PB
- TI-ROHS
- Texas Instruments Rfid Systems
- TEXINST
- TEXAS INSRUMENTS
- Texas Instr.
- Texas Instruments Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- CC2530 | Buy TI Parts | TI.com
- CC2530F32RHAT Texas Instruments | RF/IF and RFID
- CC2530F32RHAT Texas Instruments
- CC2530F32RHAT Texas Instruments - RF Receivers, Transceivers
- CC2530F32RHAT
- Texas Instruments CC2530F32RHAT 802.15.4 LR-WPAN
- CC2530F32RHAT Texas Instruments - Datasheet PDF & ...
- CC2530F32RHAT Datasheet(PDF) - Texas Instruments
- CC2530F32RHAT footprint & symbol by Texas Instruments
- 1PCS CC2530F32RHAR CC2530F32RHAT CC2530F32