- Mfr. #:
- CD4070BCM
- Description:
- Logic Gates Quad 2-Input OR Gate
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Function: | XOR |
|---|---|
| Logic Function: | XOR |
| Product: | Single-Function Gate |
| Package / Case: | SOIC-14 Narrow |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| RoHS: | N |
| Subcategory: | Logic ICs |
| Product Category: | Logic Gates |
| Product Type: | Logic Gates |
| Logic Type: | CMOS |
| Logic Family: | CD4000 |
| Length: | 8.75 mm |
| Low Level Output Current: | 4.2 mA |
| Width: | 4 mm |
| Number of Gates: | 4 Gate |
| Operating Supply Voltage: | 3.3 V, 5 V, 9 V, 12 V |
| Supply Voltage - Min: | 3 V |
| Number of Input Lines: | 2 Input |
| Propagation Delay Time: | 185 ns |
| Supply Voltage - Max: | 15 V |
| Height: | 1.5 mm |
| Number of Output Lines: | 1 Output |
| Unit Weight: | 0.008501 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| High Level Output Current: | - 4.2 mA |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
The price and lead time for CD4070BCM depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
CD4070BCM Price & Stock
ON Semiconductor CD4070BCM pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | CD4070BCM | 2 | 8.23 | 8.23 | 7.34 | 6.72 | 6.72 | 2020-01-18T09:55:40Z |
| Avnet | CD4070BCM | - | - | - | - | - | - | 2020-01-18T02:45:17Z |
| Semi Source | CD4070BCM | 20 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T19:05:03Z |
| LTL Group | 4710423 | 331 | - | - | - | - | - | 2020-01-14T06:10:10Z |
| Quest | CD4070BCM | 1,248 | 24.69 | 15.43 | 9.26 | 8.03 | 8.03 | 2020-01-17T11:24:31Z |
| Bison Technologies | CD4070BCM-13149-FAIRCHILD SEMICONDUCTOR | 385 | - | - | - | - | - | 2020-01-07T08:46:28Z |
| Classic Components | CD4070BCM | 77 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| North Star Micro | CD4070BCM | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for CD4070BCM due to regional differences or acquisition. CD4070BCM may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- CD4070BCM Texas InstrumentsCD4070BCM onsemi / Fairchild
- CD4070BCM onsemi | Integrated Circuits (ICs)
- CD4070BCM Datasheet(PDF) - National Semiconductor (TI)CD4070BCM Datasheet(PDF) - Fairchild Semiconductor
- onsemi CD4070BCM - Logic Gates
- CD4070BCM datasheet - Quad 2-Input Exclusive-OR GATE
- Fairchild CD4070BCM Quad 2-Input EXCLUSIVE-OR ...FSC CD4070BCM 14-Pin Dip XOR Gate IC New Lot ...
- CD4070BCM CD4070BC CD4030A Datasheet