- Mfr. #:
- CDZT2R5.1B
- Description:
- Zener Diodes 100MW 5.1V VMN2
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Configuration: | Single |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Brand: | ROHM Semiconductor |
| Manufacturer: | ROHM Semiconductor |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Factory Pack Quantity: | 8000 |
| Zz - Zener Impedance: | 80 Ohms |
| Vz - Zener Voltage: | 5.09 V |
| Test Current: | 5 mA |
| Zener Current: | 5 mA |
| Ir - Reverse Current: | 2 uA |
| Voltage Tolerance: | 2 % |
| Pd - Power Dissipation: | 100 mW |
| Length: | 0.9 mm |
| Width: | 0.57 mm |
| Height: | 0.37 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
CDZT2R5.1B Price & Stock
Rohm CDZT2R5.1B pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CDZT2R5.1BTR-ND | - | - | - | - | - | 0.569 | 2020-05-03T13:12:22Z |
| Ameya360 | CDZT2R5.1B | - | - | - | - | - | 0.420 | 2020-04-23T03:15:09Z |
| NetroFlash | CDZT2R5.1B | 404 | - | - | - | - | - | 2020-05-01T18:43:50Z |
| iodParts | CDZT2R5.1B | 10,474 | - | - | - | - | - | 2020-05-01T11:38:22Z |
| LTL Group | 6226025 | 14,547 | - | - | - | - | - | 2020-04-30T06:23:24Z |
| Bison Technologies | CDZT2R5.1B-291651-ROHM | 7,144 | - | - | - | - | - | 2020-04-07T15:20:25Z |
| Abacus Technologies | CDZT2R5.1B | - | - | - | - | - | - | 2020-05-01T18:59:05Z |
| Sierra IC | CDZT2R5.1B | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| North Star Micro | CDZT2R5.1B | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Rohm has several brands around the world that may have alternate names for CDZT2R5.1B due to regional differences or acquisition. CDZT2R5.1B may also be known as the following names:
- ROHM SEMICONDUCTOR
- RHOM
- ROH
- ROHM CO LTD
- RHM
- ROHM ELECTRONICS
- ROM
- ROHS
- ROHN
- ROMH
- ROHM SEMI
- ROHM CORP
- ROHM CORPORATION
- MIYA
- Rohm Company Limited
- ROHM CO
- ROHM ELEC
- ROHM ELECTRO
- ROHM SEMICONDUCTOR(VA)
- ROHM COMPANY LTD
- ROHM INC
- ROHM/MISC
- ROHM/NONE
- ROHM Semiconductors
- ROHM/KOA
AD5242BRUZ1M distributor
- CDZT2R5.1B - Discrete Semiconductor Products
- CDZT2R5.1B ROHM Semiconductor
- CDZT2R5.1B | ROHM Semicon | Zener Diodes
- CDZ5.1B : Diodes
- Cdzt2r5.1b Sod-923 New Original Diode Supports Bom ...Cdzt2r5.1b Sod723 Ics Circuit Protection Kits Fuse ...
- CDZT2RA5.1B Rohm Semiconductor
- CDZ5.1B Rohm Semiconductor – Price, Stock & Datasheet
- ROHM Semiconductor CDZT2R5.6B - Diodes