- Mfr. #:
- CMPZ4620 TR
- Description:
- Zener Diodes 350mW 3.3V 5%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category: | Zener Diodes |
|---|---|
| Product Type: | Zener Diodes |
| RoHS: | Y |
| Configuration: | Single |
| Package / Case: | SOT-23 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Diodes & Rectifiers |
| Brand: | Central Semiconductor |
| Manufacturer: | Central Semiconductor |
| Part # Aliases: | CMPZ4620 PBFREE TR |
| Series: | CMPZ46 |
| Zener Current: | 80 mA |
| Ir - Reverse Current: | 7.5 uA |
| Voltage Tolerance: | 5 % |
| Pd - Power Dissipation: | 350 mW |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Vz - Zener Voltage: | 3.3 V |
| Length: | 3.05 mm |
| Zz - Zener Impedance: | 1.65 kOhms |
| Width: | 1.4 mm |
| Height: | 0.96 mm |
| Test Current: | 0.25 mA |
| Unit Weight: | 0.000282 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
CMPZ4620 TR is available at OMO Electronic.We can offer CMPZ4620 TR for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
CMPZ4620 TR Price & Stock
Central Semiconductor CMPZ4620 TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Resion | CMPZ4620-TR | 1,208 | - | - | - | - | - | 2019-04-10T15:52:26Z |
| Avnet | CMPZ4620 TR | - | - | - | - | - | 0.158 | 2020-03-19T01:27:00Z |
| Sierra IC | CMPZ4620 TR | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
Central Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for CMPZ4620 TR due to regional differences or acquisition. CMPZ4620 TR may also be known as the following names:
- CENTRAL SEMI
- CENTRAL
- CSC
- CENTRAL SEMICONDUCTOR CORP
- CEN
- CENT
- CENTRAL SEMICONDUCTORS
- CENTRAL SEMICONDUCTO
- CENT SEMI
- CENTRALSEM
- CNTRALSEMI
- CENTRAL SEMICON
- CENTRAL SEMICONDUCTOR CORPORATION
- CTLSEM
- CENTRAL SEMICONDUCTORS CORP
- Central Semiconductor Cor
- CENTRAL SEMICOND
- Central Semiconductor Inc
- CENTRAL SEMICONDUC
- CENTAL SEMI
- CENTRAL SEMI INC
- CENTRAL SEMI-CONDU
- NPN Central Semi
- CENTRAL SEMIN
- CNTRSEMI
AD5242BRUZ1M distributor
- CMPZ4620 TR PBFREE Central Semiconductor | Mouser
- CMPZ4620 TR PBFREE Central Semiconductor - Distributors and ...
- CMPZ4620 TR TIN/LEAD by Central Semi Zener Diodes | Avnet
- CMPZ4620 :: Item Details :: 3.3V,350mW Surface mount Diode ...
- CMPZ4620 TR Price & Stock | DigiPartCMPZ4620 Price & Stock | DigiPart
- CMPZ4620 TR TIN/LEAD by Central Semiconductor | 齐纳二极管 ...
- Lanka Micro Original Parts - CMPZ4705 TR
- CMHZ4620 TR Central Semiconductor Corp - Digikey
- CMPZ4619 datasheet & applicatoin notes