- Mfr. #:
- CS1612A-FSZR
- Description:
- LED Lighting Drivers Dimmable LED Driver 120V, Buck, CRM/DCM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | SOIC-16 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | LED Lighting Drivers |
| Product Type: | LED Lighting Drivers |
| Product: | LED Drivers |
| Subcategory: | Driver ICs |
| Dimming: | Dimmable |
| Brand: | Cirrus Logic |
| Manufacturer: | Cirrus Logic |
| Series: | CS1612A |
| Topology: | Buck |
| Features: | Brightness Control/Dimming |
| Pd - Power Dissipation: | 400 mW |
| Supply Current - Max: | 4.5 mA |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Operating Frequency: | 200 kHz |
| Input Voltage: | 17 V |
| Unit Weight: | 0.023492 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
We can supply Cirrus Logic CS1612A-FSZR, use the request quote form to request CS1612A-FSZR pirce, Cirrus Logic Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CS1612A-FSZR Price & Stock
Cirrus Logic CS1612A-FSZR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4802910 | 572 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| C Plus Electronics | CS1612A-FSZR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Cirrus Logic has several brands around the world that may have alternate names for CS1612A-FSZR due to regional differences or acquisition. CS1612A-FSZR may also be known as the following names:
- CIRRUS
- Cirrus Logic Inc
- CIR
- CIRRUSLOG
- CIRR
- CIRRUSLGIC
- CIRRUSLO
- CIRLOG
- CRYSTAL
- CIRRUS LOGIC INC (VA)
- CIRRUS LOGIC / DALLAS SEMI
- CIRRUS LOGIC INTERNATIONAL (UK) LTD
- CAYSTAL
- CRYSTRL
- CIRRUS LOG / DALLAS SEMI
- CRYS
- 0210 CIRRUS LOGIC -2
- CIRRUS LOGIC GMBH
- Crystal Semiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- CS1612A-FSZR Cirrus Logic Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- CS1612A-FSZR CS1610A/11A CS1612A/13A CS1610A CS1611A ...
- CS1612-FSZR Cirrus Logic
- CS1612A-FSZR Cirrus Logic
- CS1612A-FSZR_PMIC-LED Drivers-Spring Technology Co.,Ltd.
- Cs1612a-fszr 16-soic Ics Microprocessors Integrated Circuits ...Cs1612a-fszr Electronic Parts Integrated Circuits Ic Led Driver ...
- CS1612-FSZR - Wilwin
- compra CS1612A-FSZR des de Cirrus Logic Inc. | en estoc | www ...