- Mfr. #:
- CS5507-ASZR
- Description:
- Analog to Digital Converters - ADC IC 16-Bit 4-Ch ADC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Architecture: | Sigma-Delta |
| Interface Type: | Serial |
| Package / Case: | SOIC-20 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Reference Type: | External, Internal |
| Input Type: | Differential |
| Subcategory: | Data Converter ICs |
| Brand: | Cirrus Logic |
| Manufacturer: | Cirrus Logic |
| Series: | CS5507 |
| Product Category: | Analog to Digital Converters - ADC |
| Product Type: | ADCs - Analog to Digital Converters |
| Width: | 7.6 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 4.5 mW |
| Height: | 2.35 mm |
| Resolution: | 16 bit |
| Length: | 13 mm |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Sampling Rate: | 100 S/s |
| Number of Converters: | 1 Converter |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.028254 oz |
| INL - Integral Nonlinearity: | 0.003 % FSR |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Operating Supply Voltage: | +/- 5 V, + 5 V |
| DNL - Differential Nonlinearity: | +/- 0.5 LSB |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
The price and lead time for CS5507-ASZR depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
CS5507-ASZR Price & Stock
Cirrus Logic CS5507-ASZR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 3933335 | 556 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| C Plus Electronics | CS5507-ASZR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | CS5507-ASZR | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Cirrus Logic has several brands around the world that may have alternate names for CS5507-ASZR due to regional differences or acquisition. CS5507-ASZR may also be known as the following names:
- CIRRUS
- Cirrus Logic Inc
- CIR
- CIRRUSLOG
- CIRR
- CIRRUSLGIC
- CIRRUSLO
- CIRLOG
- CRYSTAL
- CIRRUS LOGIC INC (VA)
- CIRRUS LOGIC / DALLAS SEMI
- CIRRUS LOGIC INTERNATIONAL (UK) LTD
- CAYSTAL
- CRYSTRL
- CIRRUS LOG / DALLAS SEMI
- CRYS
- 0210 CIRRUS LOGIC -2
- CIRRUS LOGIC GMBH
- Crystal Semiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- CS5507-ASZR Cirrus Logic Inc. | Integrated Circuits (ICs)
- CS5507-ASZR Cirrus LogicCS5507-ASZR Cirrus Logic
- CS5507-ASZR Datasheet - Cirrus Logic
- CS5507-ASZR from Cirrus Logic
- CS5507-ASZR datasheet - Specifications: Number of Bits: 16
- New CS5507-ASZR CS5507-AS SOP20 data acquisition analog ...New Cs5507-aszr Cs5507-as Sop20 Data Acquisition ...
- CS5507-ASZ vs CS5507-ASZR Comparison