- Mfr. #:
- CTLDM3590 TR
- Description:
- MOSFET SMD Sm Signal Mosfet N-Channel Enh Mode
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Package / Case: | TLM3D6D8 |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Category: | MOSFET |
| Product Type: | MOSFET |
| Channel Mode: | Enhancement |
| Manufacturer: | Central Semiconductor |
| Brand: | Central Semiconductor |
| Part # Aliases: | CTLDM3590 PBFREE TR |
| Series: | CTLDM35 |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | 8 V |
| Qg - Gate Charge: | 458 pC |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 3 Ohms |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 20 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 160 mA |
| Pd - Power Dissipation: | 125 mW |
| Factory Pack Quantity: | 10000 |
| Forward Transconductance - Min: | 1.3 S |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Minimum Operating Temperature: | - 65 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
We can supply Central Semiconductor CTLDM3590 TR, use the request quote form to request CTLDM3590 TR pirce, Central Semiconductor Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
CTLDM3590 TR Price & Stock
Central Semiconductor CTLDM3590 TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | CTLDM3590CT-ND | 9,487 | 3.75 | 3.18 | 2.21 | 1.40 | 1.19 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Digi-Key | CTLDM3590DKR-ND | 9,487 | 3.75 | 3.18 | 2.21 | 1.40 | 1.19 | 2020-04-17T13:05:08Z |
| Avnet | CTLDM3590 TR | - | - | - | - | - | - | 2020-04-17T01:10:34Z |
Alternate Names
Central Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for CTLDM3590 TR due to regional differences or acquisition. CTLDM3590 TR may also be known as the following names:
- CENTRAL SEMI
- CENTRAL
- CSC
- CENTRAL SEMICONDUCTOR CORP
- CEN
- CENT
- CENTRAL SEMICONDUCTORS
- CENTRAL SEMICONDUCTO
- CENT SEMI
- CENTRALSEM
- CNTRALSEMI
- CENTRAL SEMICON
- CENTRAL SEMICONDUCTOR CORPORATION
- CTLSEM
- CENTRAL SEMICONDUCTORS CORP
- Central Semiconductor Cor
- CENTRAL SEMICOND
- Central Semiconductor Inc
- CENTRAL SEMICONDUC
- CENTAL SEMI
- CENTRAL SEMI INC
- CENTRAL SEMI-CONDU
- NPN Central Semi
- CENTRAL SEMIN
- CNTRSEMI
AD5242BRUZ1M distributor
- CTLDM3590 TR Central Semiconductor Corp
- ctldm3590 surface mount n-channel enhancement-mode silicon ...
- CTLDM3590 TR Central Semiconductor Corp
- CTLDM3590 TR Central Semiconductor - MOSFETs
- Buy Ctldm3590 Tr,Mosfet N-ch 20v 0.16a Tlm3d6d8,New & ...Ctldm3590 Tr Tlm3d6d8 Ic Chip Camera Modules Specialized
- CTLDM3590 TR | Central Semiconductor Corp CTLDM3590 TR ...
- 1PCS new(CTLDM3590 TR ) #A6
- ctldm3590%20tr Datasheet - Discrete Semiconductor ...