- Mfr. #:
- CY29942AXIT
- Description:
- Clock Buffer 1:18 200Mhz Clock Dist Buffer
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Package / Case: | LQFP-32 |
| Brand: | Cypress Semiconductor |
| Manufacturer: | Cypress Semiconductor |
| Product Type: | Clock Buffers |
| Product Category: | Clock Buffer |
| Subcategory: | Clock & Timer ICs |
| Series: | CY29942AXI |
| Width: | 7 mm |
| Length: | 7 mm |
| Quiescent Current: | 7 mA |
| Duty Cycle - Max: | 55 % |
| Propagation Delay - Max: | 4.4 ns |
| Supply Voltage - Max: | 3.465 V |
| Factory Pack Quantity: | 2000 |
| Maximum Input Frequency: | 200 MHz |
| Supply Voltage - Min: | 2.375 V |
| Number of Outputs: | 18 Output |
| Height: | 1.4 mm |
| Unit Weight: | 0.027302 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
CY29942AXIT Price & Stock
Cypress Semiconductor CY29942AXIT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antdic Electronics | CY29942AXIT | 15,368 | - | - | - | - | - | 2019-11-10T13:01:33Z |
| LTL Group | 3938814 | 1,884 | - | - | - | - | - | 2019-12-11T02:07:10Z |
| North Star Micro | CY29942AXIT | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Cypress Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for CY29942AXIT due to regional differences or acquisition. CY29942AXIT may also be known as the following names:
- CYPRESS
- CYP
- IC WORKS
- CYPR
- CYPRESS SEMICONDUCTOR CORP
- IMI
- GALVANTECH
- CYPRES
- CYPRESS SEMI
- ICW
- CYPREES
- CYPRE
- CYPRESS SEMICONDUCTO
- CYCPRESS
- CRYESS
- GALVANTEC
- CYPRESS SEMICONDUCTORS
- CYPERSS
- CYPRESS SEMICON
- Cypress Semiconductor Corporation
- CYPRS
- CPYRESS
- CPYR
- Cypress Semiconductor Cor
- CYPRRES
AD5242BRUZ1M distributor
- CY29942AXIT - Integrated Circuits (ICs)
- CY29942AXIT | 2.5V 1:18 200MHz Clock Buffer
- CY29942AXIT Infineon Technologies
- Mar 10, 2023
- Cypress Semiconductor - Clock Buffer - CY29942AXIT
- Original Ic Chips Cy29942axit In StockCy29942axit Ic Clk Buffer 1:18 200mhz 32tqfp Hot Sale ...
- 2.5V or 3.3V, 200 MHz, 1:18 Clock Distribution Buffer
- CY29942, 1:18 Clock Distribution Buffer
- Oct 28, 2016
- CY29942AXIT - Infinity-Semiconductor.com