- Mfr. #:
- HGTP20N60A4
- Description:
- IGBT Transistors 600V N-Channel IGBT SMPS Series
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | Through Hole |
| Package / Case: | TO-220-3 |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Brand: | ON Semiconductor / Fairchild |
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
| Subcategory: | IGBTs |
| Product Category: | IGBT Transistors |
| Product Type: | IGBT Transistors |
| Part # Aliases: | HGTP20N60A4_NL |
| Series: | HGTP20N60A4 |
| Height: | 9.4 mm |
| Factory Pack Quantity: | 800 |
| Continuous Collector Current Ic Max: | 70 A |
| Continuous Collector Current at 25 C: | 70 A |
| Continuous Collector Current: | 70 A |
| Collector- Emitter Voltage VCEO Max: | 600 V |
| Width: | 4.83 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 290 W |
| Maximum Gate Emitter Voltage: | 20 V |
| Length: | 10.67 mm |
| Collector-Emitter Saturation Voltage: | 1.8 V |
| Unit Weight: | 0.063493 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Gate-Emitter Leakage Current: | +/- 250 nA |
| Maximum Operating Temperature: | + 150 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
HGTP20N60A4 Price & Stock
ON Semiconductor HGTP20N60A4 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | HGTP20N60A4-ND | 1,392 | 20.69 | 18.58 | 14.05 | 10.70 | 10.70 | 2020-01-10T13:55:52Z |
| Future Electronics | HGTP20N60A4 | 850 | 10.12 | 10.12 | 10.12 | 10.12 | 10.12 | 2020-01-10T00:19:59Z |
| Arrow Electronics | HGTP20N60A4 | 15,560 | 18.19 | 16.63 | 14.01 | 12.23 | 10.17 | 2020-01-10T15:47:10Z |
| Arrow Electronics | HGTP20N60A4 | 300 | 19.26 | 17.38 | 13.43 | 10.26 | 10.26 | 2019-12-17T19:53:08Z |
| Verical | HGTP20N60A4 | 300 | - | 17.38 | 13.43 | 10.26 | 10.26 | 2020-01-09T17:59:41Z |
| Verical | HGTP20N60A4 | 15,456 | - | 14.45 | 13.23 | 12.20 | 11.59 | 2020-01-09T17:59:41Z |
| Verical | HGTP20N60A4 | 1,600 | - | - | - | 13.16 | 13.16 | 2020-01-09T17:59:41Z |
| Verical | HGTP20N60A4 | 800 | - | - | - | 14.71 | 14.71 | 2020-01-09T17:59:41Z |
| Avnet | HGTP20N60A4 | - | - | - | - | 12.49 | 11.79 | 2020-01-10T03:44:14Z |
| element14 APAC | 1095118 | - | 24.99 | 22.43 | 18.42 | 13.24 | 13.24 | 2020-01-10T15:59:12Z |
| Avnet Europe | HGTP20N60A4 | 503 | 13.39 | 12.32 | 10.31 | 10.31 | 10.31 | 2020-01-10T07:50:44Z |
| Farnell | 1095118 | - | 27.30 | 27.30 | 17.81 | 17.09 | 17.09 | 2020-01-10T02:48:54Z |
| Newark | 15AC3006 | - | 13.84 | 13.84 | 13.84 | 13.84 | 13.15 | 2019-12-17T19:53:08Z |
| Newark | 58K1597 | - | 27.40 | 24.70 | 20.34 | 20.34 | 20.34 | 2019-12-17T19:53:08Z |
| Ameya360 | HGTP20N60A4 | 850 | - | - | 10.71 | 10.71 | 10.71 | 2020-01-09T04:09:23Z |
| NAC Semi | XSFP00000149448 | 459 | - | - | 12.73 | 11.90 | 11.90 | 2020-01-10T20:38:12Z |
| Sourceability | HGTP20N60A4 | 850 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T21:24:21Z |
| LTL Group | 6006168 | 802 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T00:54:14Z |
| GreenTree Electronics | HGTP20N60A4 | 503 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Euro-Tech | HGTP20N60A4 | 20 | - | - | - | - | - | 2020-01-09T12:28:57Z |
| OMO Electronics | 458404 | 2,892 | - | - | 13.86 | 12.07 | 12.07 | 2020-01-06T10:29:30Z |
| TME | HGTP20N60A4 | 129 | 19.85 | 14.62 | 11.54 | 11.54 | 11.54 | 2020-01-10T11:06:06Z |
| Dana Microsystems | HGTP20N60A4 | 795 | - | - | - | - | - | 2020-01-10T15:30:26Z |
| Classic Components | HGTP20N60A4 | 387 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| Abacus Technologies | HGTP20N60A4 | 1,016 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | HGTP20N60A4 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | HGTP20N60A4 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
| North Star Micro | HGTP20N60A4 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | HGTP20N60A4 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| SemiconductorPLUS | HGTP20N60A4 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
ON Semiconductor has several brands around the world that may have alternate names for HGTP20N60A4 due to regional differences or acquisition. HGTP20N60A4 may also be known as the following names:
- ON SEMI
- ONS
- ON SEM
- ONSEMICON
- ON SEMICONDUCTO
- ON SEMICONDUCTORS
- OSC
- ONSEMIC
- ONSE
- SCG
- ON SEMICONDU
- ON SEMICONDUCTOR COR
- ONSM
- ON SEMICOND
- ON SEMICO
- ON SEMICONDUCTOR/FAIRCHILD
- MOT/ON SEMI
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATION
- ON4
- ON SEMICONDUCTOR CORP
- Fairchild (ON Semiconductor)
- ON-SEMI SCG
- ON SEMICONDUTOR
- ON/PBF
- ON SEMICONDUCTOR (VA)
- ON Semiconductor Inc.
- onsemiconductor
AD5242BRUZ1M distributor
- HGTP20N60A4 onsemi / Fairchild - Mouser Electronics
- HGTG20N60A4 - IGBT - SMPS 600 V, 40 A - OnsemiIGBTs | HGTP20N60A4 - onsemi
- HGTP20N60A4 Datasheet, Equivalent, N-Channel IGBT.
- HGTP20N60A4 onsemi | Discrete Semiconductor Products | DigiKey ...
- HGTP20N60A4 Datasheet(PDF) - Fairchild Semiconductor
- HGTP20N60A4 by onsemi | IGBT Chip ... - Arrow ElectronicsHGTP20N60A4 by onsemi | IGBT Chip ... - Arrow Electronics
- HGTP20N60A4 onsemi - IGBTs - Distributors, Price ...