- Mfr. #:
- HIN207CAZ-T
- Description:
- RS-232 Interface IC W/ANNEAL RS232 5V 5D /3R 24SSOP COM
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Transceiver |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Protocol | RS232 |
| Manufacturer | Intersil |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Receiver-Hysteresis | 500mV |
| Voltage-Supply | 4.75 V ~ 5.25 V |
| Package-Case | 24-SSOP (0.209", 5.30mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 24-SSOP |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/5/3 |
| Data-Rate | 120Kbps |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
HIN207CAZ-T is available at OMO Electronic.We can offer HIN207CAZ-T for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
HIN207CAZ-T Price & Stock
Intersil HIN207CAZ-T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4876610 | 85 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T07:12:16Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for HIN207CAZ-T due to regional differences or acquisition. HIN207CAZ-T may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- HIN207CAZ-T Intersil | Distributors, Price Comparison, and ...
- HIN207CAZ-T | Renesas Electronics America Inc HIN207CAZ-T ...
- HIN207 Renesas Electronics America Inc | Interface - Digikey
- HIN207CAZ-T Datasheet(PDF) - Renesas Technology Corp
- Hin207caz-t 24-ssop (0.209,5.30mm Width) Integrated Circuit ...Buy Hin207caz-t,Bom List,Integrated Circuit Chip Product on ...
- HIN202, HIN206, HIN207, HIN208, HIN211, HIN213 Datasheet
- Aug 6, 2015
- HIN207CAZ-T - Intersil Stock e waatea ana.Ko te kaiwhakawhiwhi ...
- HIN208CBZ-T datasheet - RS232, CMOS - Digchip