- Mfr. #:
- HMC560LM3TR
- Description:
- RF Mixer GaAs MMIC DBL-BAL mix SMT 24 - 40 GHz
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Subcategory: | Wireless & RF Integrated Circuits |
| Package / Case: | SMT-6 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | RF Mixer |
| Product Type: | RF Mixer |
| Series: | HMC560G |
| Technology: | GaAs |
| Manufacturer: | Analog Devices Inc. |
| Brand: | Analog Devices / Hittite |
| RF Frequency: | 24 GHz to 40 GHz |
| Conversion Loss - Max: | 14 dB |
| NF - Noise Figure: | 14 dB |
| Factory Pack Quantity: | 100 |
| Pd - Power Dissipation: | 0.344 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
HMC560LM3TR Price & Stock
Analog Devices HMC560LM3TR pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nexxon | HMC560LM3TR | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | HMC560LM3TR | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Analog Devices has several brands around the world that may have alternate names for HMC560LM3TR due to regional differences or acquisition. HMC560LM3TR may also be known as the following names:
- ANALOG
- ANALOG DEVICES INC
- ADI
- ANALOG DEVICE
- ANALOG DEV
- AD
- ANA
- PMI
- ADV
- ADA
- ANALOG DEVIC
- PMI/AD
- STOCK
- AD/PMI
- ANALOG INTERGRATIONS CORP
- PRECISION MONOLITIC INC
- ANALOG DEVI
- AD Analog Devices
- ANADEV
- ANLOGDEVIC
- ANALOG DEVICESBV
- PMISEM
- ADI/PBF
- Analog Devices (AD)
- ANALOG DEVICES GMBH
- Analog Devices Inc.
AD5242BRUZ1M distributor
- HMC560LM3TR Analog Devices Inc. | RF/IF and RFID
- HMC560 Datasheet and Product Info
- HMC560LM3TR Datasheet & Application NoteHMC560LM3TR HMC560LM3 Analog Devices Datasheet
- HMC560LM3TR footprint & symbol by Analog Devices
- 100% Original New HMC560LM3 HMC560LM3TR IC ...100% Original New Hmc560lm3 Hmc560lm3tr Ic Mmic Iq ...
- HMC560LM3TR, ADI (Analog Devices, Inc.) ...
- HMC560LM3TR | Analog Devices Inc. HMC560LM3TR inventory ...