- Mfr. #:
- ICL3207CB
- Description:
- IC TXRX 5/3 RS232 FULL 24SOIC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Type | Transceiver |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Protocol | RS232 |
| Manufacturer | Intersil |
| Product Category | Interface - Drivers, Receivers, Transceivers |
| Duplex | Full |
| Receiver-Hysteresis | 300mV |
| Voltage-Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Data-Rate | 250kbps |
| Package-Case | 24-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier-Device-Package | 24-SOIC |
| Number-of-Drivers-Receivers | 2016/5/3 |
| Operating-Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
ICL3207CB is available at OMO Electronic.We can offer ICL3207CB for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
ICL3207CB Price & Stock
Intersil ICL3207CB pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rochester Electronics | ICL3207CB | 1,022 | 22.92 | 22.92 | 22.00 | 21.15 | 21.15 | 2020-03-28T09:00:53Z |
| LTL Group | 4882577 | 1,774 | - | - | - | - | - | 2020-03-29T06:52:29Z |
| Sierra IC | ICL3207CB | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | ICL3207CB | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for ICL3207CB due to regional differences or acquisition. ICL3207CB may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- ICL3207CB Renesas Electronics America IncICL3207CB-T Renesas Electronics America Inc
- ICL3207CB by Renesas Electronics Transceivers
- ICL3207CB Intersil | Distributors, Price Comparison, and ...Rochester Electronics ICL3207CB-T
- ICL3207CB - Electronic - SPB-Global
- Part ICL3207CB
- ICL3207CB IC 5DRVR/3RCVR RS232 3V 24-SOIC Intersil ...
- Icl3207cb Sop-24 Sales Of New Electronic Components,Chips, ...