- Mfr. #:
- IRF6811STR1PBF
- Description:
- MOSFET 25V 1 N-CH HEXFET 3.7mOhms 11nC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Part # Aliases: | SP001524698 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Transistor Polarity: | N-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Category: | MOSFET |
| Product Type: | MOSFET |
| Brand: | Infineon / IR |
| Manufacturer: | Infineon |
| Package / Case: | DirectFET-SQ |
| Id - Continuous Drain Current: | 74 A |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 5.4 mOhms |
| Length: | 4.85 mm |
| Pd - Power Dissipation: | 32 W |
| Width: | 3.95 mm |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 25 V |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | 16 V |
| Qg - Gate Charge: | 11 nC |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Transistor Type: | 1 N-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Height: | 0.7 mm |
More Information
The price and lead time for IRF6811STR1PBF depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
IRF6811STR1PBF Price & Stock
International Rectifier IRF6811STR1PBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4049942 | 1,281 | - | - | - | - | - | 2019-12-17T06:52:39Z |
| Sierra IC | IRF6811STR1PBF | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
International Rectifier has several brands around the world that may have alternate names for IRF6811STR1PBF due to regional differences or acquisition. IRF6811STR1PBF may also be known as the following names:
- I&R
- IRF
- IOR
- INTL RECTIFIER
- RECT
- OMNIREL
- INTERNATIONAL RECTIF
- INT RECTIFIER
- INTERNATIONAL RECTIFIER CORP
- SEMCOR
- INTERNATIO
- INT RECT
- INTERNATIONA
- INTLRECT
- INTERNATIONAL R
- InternationRectifer
- INTERNATIONAL MICROCIRCUITS
- International Rectifier (IR)
- INTER RECTIFIER
- INTERNATI
- INTERNATIONAL RECTIFIER SE
- INTERNATIONAL RECT
- IRC
- INTER REC
- INTL REC
- IR
- International Rect.
AD5242BRUZ1M distributor
- IRF6811STR1PBF Infineon Technologies | Discrete Semiconductor ...
- IRF6811STR1PBF INTERNATIONAL RECTIFIER - Transistor
- IRF6811STR1PBF Infineon - MOSFETs - Distributors, Price ...
- IRF6811STR1PBF Infineon Technologies
- IRF6811STR1PBF Datasheet(PDF) - International Rectifier
- IRF6811STR1PBF Datasheet
- IRF6811STR1PBF datasheet - Specifications: Polarity: N-Channel
- IRF6811STR1PBF International Rectifier Trans MOSFET N ...
- Irf6811str1pbf Mosfet Transistor N-channel 25 V 19a (ta) ...Irf6811str1pbf Directfet? Sq Ic Chip Flip Flops Electrolytic ...