- Mfr. #:
- IRLMS6702TRPBF
- Description:
- MOSFET MOSFT P-Ch -2.3A 200mOhm 5.8nC LogLvl
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Package / Case: | TSOP-6 |
| Configuration: | Single |
| Technology: | Si |
| Part # Aliases: | SP001578880 |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Transistor Polarity: | P-Channel |
| Subcategory: | MOSFETs |
| Product Type: | MOSFET |
| Product Category: | MOSFET |
| Brand: | Infineon Technologies |
| Manufacturer: | Infineon |
| Qg - Gate Charge: | 5.8 nC |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Length: | 3 mm |
| Rds On - Drain-Source Resistance: | 200 mOhms |
| Vds - Drain-Source Breakdown Voltage: | 20 V |
| Id - Continuous Drain Current: | 2.3 A |
| Vgs - Gate-Source Voltage: | 12 V |
| Pd - Power Dissipation: | 1.7 W |
| Width: | 1.5 mm |
| Height: | 1.1 mm |
| Transistor Type: | 1 P-Channel |
| Number of Channels: | 1 Channel |
| Unit Weight: | 0.000705 oz |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
IRLMS6702TRPBF is available at OMO Electronic.We can offer IRLMS6702TRPBF for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
IRLMS6702TRPBF Price & Stock
Infineon IRLMS6702TRPBF pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | IRLMS6702PBFCT-ND | 2,544 | 3.57 | 3.09 | 2.14 | 1.36 | 1.36 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Digi-Key | IRLMS6702PBFDKR-ND | 2,544 | 3.57 | 3.09 | 2.14 | 1.36 | 1.36 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| Digi-Key | IRLMS6702PBFTR-ND | - | - | - | - | - | 1.15 | 2020-03-13T13:03:17Z |
| RS Components | 8303338 | 2,850 | - | - | 3.07 | 1.87 | 1.70 | 2020-03-14T11:41:28Z |
| RS Components | 8303338P | 2,850 | - | - | - | 1.87 | 1.70 | 2020-03-14T11:41:28Z |
| RS Components | 1655821 | - | - | - | - | - | 1.23 | 2020-03-14T11:41:28Z |
| Future Electronics | IRLMS6702TRPBF | 9,000 | 4.37 | 4.37 | 4.37 | 1.83 | 1.67 | 2020-03-13T23:21:10Z |
| Future Electronics | IRLMS6702TRPBF | 9,000 | - | - | - | - | 1.25 | 2020-03-13T23:21:10Z |
| Mouser | 942-IRLMS6702TRPBF | 4,191 | 3.64 | 2.94 | 1.72 | 1.39 | 1.07 | 2020-03-13T22:00:12Z |
| element14 APAC | 1013479 | 428 | 3.82 | 3.08 | 1.80 | 1.47 | 1.12 | 2020-03-14T02:32:31Z |
| Verical | IRLMS6702TRPBF | 3,000 | - | - | - | - | 0.730 | 2020-03-13T17:48:52Z |
| Verical | IRLMS6702TRPBF | 6,000 | - | - | - | - | 1.10 | 2020-03-13T17:48:52Z |
| Verical | IRLMS6702TRPBF | 1,979 | - | - | 1.28 | 1.14 | 1.14 | 2020-03-13T17:48:52Z |
| Arrow Electronics | IRLMS6702TRPBF | 3,000 | - | - | - | - | 1.01 | 2020-03-13T16:42:43Z |
| Arrow Electronics | IRLMS6702TRPBF | 1,979 | 1.76 | 1.63 | 1.28 | 1.14 | 1.14 | 2020-03-13T16:42:43Z |
| Avnet | 19K8377 | - | 3.64 | 2.94 | 1.72 | 1.72 | 1.72 | 2020-03-14T03:37:25Z |
| Avnet | IRLMS6702TRPBF | - | - | - | - | - | - | 2020-03-14T03:37:25Z |
| Farnell | 1013479 | 428 | - | 3.24 | 1.67 | 1.11 | 1.01 | 2020-03-14T01:50:32Z |
| Farnell | 1013479RL | - | - | - | - | 1.11 | 1.01 | 2020-03-14T01:50:32Z |
| Newark | 19K8377 | 274 | - | 2.94 | 1.72 | 1.39 | 1.39 | 2020-03-14T03:17:22Z |
| Newark | 27AC6951 | - | - | - | - | - | - | 2020-03-14T03:17:22Z |
| Allied Electronics & Automation | 70017447 | - | - | - | - | - | 2.14 | 2020-03-13T10:34:35Z |
| Avnet Europe | SP001578880 | 15,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-14T08:19:41Z |
| NAC Semi | XSKDRABS0060299 | 12,000 | - | - | - | - | 1.03 | 2020-03-13T17:31:54Z |
| NAC Semi | XSFP00000050582 | 6,000 | - | - | - | - | 1.13 | 2020-03-13T17:31:54Z |
| Ameya360 | IRLMS6702TRPBF | - | - | - | - | - | 0.911 | 2020-03-11T06:41:49Z |
| Sourceability | IRLMS6702TRPBF | 21,000 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| LTL Group | 4054425 | 9,001 | - | - | - | - | - | 2020-03-13T01:11:39Z |
| Quest | IRLMS6702TRPBF | 15 | 3.36 | 3.36 | 2.52 | 2.52 | 2.52 | 2020-03-13T10:16:55Z |
| Rotakorn | 868236672 | 2,300 | - | - | - | - | - | 2020-01-15T13:58:16Z |
| GreenTree Electronics | IRLMS6702TRPBF | 15,000 | - | - | - | - | - | 2020-01-16T13:11:16Z |
| OMO Electronics | 161537 | 1,406 | - | - | - | 0.610 | 0.428 | 2020-03-03T13:00:25Z |
| LCSC | C151551 | 510 | 1.41 | 1.05 | 0.928 | 0.886 | 0.886 | 2020-03-13T23:36:40Z |
| TME | IRLMS6702TRPBF | - | - | - | - | - | 0.875 | 2020-03-13T10:53:53Z |
| Classic Components | IRLMS6702TRPBF | 539 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
| Abacus Technologies | IRLMS6702TRPBF | 508 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Nexxon | IRLMS6702TRPBF | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | IRLMS6702TRPBF | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | IRLMS6702TRPBF | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | IRLMS6702TRPBF | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Infineon has several brands around the world that may have alternate names for IRLMS6702TRPBF due to regional differences or acquisition. IRLMS6702TRPBF may also be known as the following names:
- Infineon Technologies
- INF
- INFIN
- INFI
- INFINE
- INFINEO
- INFINION
- SIM
- INFENION
- INFIEON
- INFINEON TECH
- INFINEN
- IFT
- IFX
- INFN
- INFINEON/SIEMENS
- INFINEON TECHNO
- IR/Infineon
- INFINEON TECHNOLOGIES (ASIA
- INFINEON TECHNOLOGIE
- INFINEON TECHNOLOGIES ASIA PACIFIC PTE LTD
- INFINEON TECH ICs
- INFINEON/PBF
- INFINEON TEC
- InfineonPb
AD5242BRUZ1M distributor
- IRLMS6702TRPBF Infineon Technologies - Digikey
- IRLMS6702PbF - Infineon Technologies
- Jan 14, 2005
- IRLMS6702TRPBF Infineon Technologies | Mouser
- IRLMS6702TRPBF Infineon - MOSFETs - Octopart
- IRLMS6702TRPBF by Infineon Technologies AG | MOSFETs
- IRLMS6702TRPBF - Infineon - Power MOSFET, P Channel, 20 V
- Image CarouselPrice InsightsDescription
- In stock$7 delivery·20-day returns·$0.53In stock30-day returns·$0.27In stock$35 delivery Mar 27 – 29·$0.58ded packages and form factors that can address almost any board layout and thermal design challenge. Across the range benchmark on resistance drives down conduction losses, allowing designers to deliver optimum system efficiency.… MORE
- Infineon Technologies IRLMS6702TRPBF - C151551 - LCSC
- 33698 products
- INFINEON IRLMS6702TRPBF Discretes mosfets Single P ...
- IRLMS6702TRPBF Infineon - Datasheet PDF, Footprint ...
- P-Channel MOSFET, 2.4 A, 20 V, 6-Pin Micro6 Infineon ...