- Mfr. #:
- IS82C55AZ
- Description:
- Interface - I/O Expanders PERI PRG-I/O 5V 8MHZ 44PLCC IND
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Moisture Sensitive: | Yes |
|---|---|
| RoHS: | Y |
| Packaging: | Tube |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Interface Type: | Parallel |
| Package / Case: | PLCC-44 |
| Subcategory: | Interface ICs |
| Product Category: | Interface - I/O Expanders |
| Product Type: | I/O Expanders |
| Series: | 82C55A |
| Operating Supply Voltage: | 4.5 V to 5.5 V |
| Factory Pack Quantity: | 26 |
| Unit Weight: | 0.081483 oz |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of IS82C55AZ at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
IS82C55AZ Price & Stock
Renesas IS82C55AZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | IS82C55AZ-ND | 512 | 140.24 | 128.88 | 103.50 | 85.47 | 80.13 | 2020-03-11T13:03:15Z |
| RS Components | 9215630 | 528 | 147.00 | 147.00 | 126.98 | 124.49 | 124.49 | 2020-03-09T12:00:16Z |
| RS Components | 9215630P | 528 | - | - | 126.98 | 124.49 | 124.49 | 2020-03-09T12:00:16Z |
| RS Components | 1708203 | - | - | - | 129.49 | 129.49 | 129.49 | 2020-03-09T12:00:16Z |
| Future Electronics | IS82C55AZ | 463 | 130.09 | 124.74 | 113.19 | 113.19 | 113.19 | 2020-03-11T23:16:17Z |
| Mouser | 968-IS82C55AZ | 163 | 139.89 | 128.57 | 108.61 | 103.26 | 103.26 | 2020-03-11T22:24:59Z |
| element14 APAC | 1561926 | 331 | 158.09 | 145.30 | 122.73 | 109.15 | 109.15 | 2020-03-12T02:30:19Z |
| Verical | IS82C55AZ | 286 | - | - | 107.66 | 107.66 | 107.66 | 2020-03-11T17:53:19Z |
| Verical | IS82C55AZ | 331 | - | 145.61 | 135.09 | 131.91 | 131.91 | 2020-03-11T17:53:19Z |
| Farnell | 1561926 | 331 | 144.08 | 132.48 | 106.36 | 106.36 | 106.36 | 2020-03-12T14:04:50Z |
| Newark | 42K3370 | 331 | 111.07 | 102.56 | 102.56 | 95.25 | 95.25 | 2020-03-12T02:38:39Z |
| Newark | 26AC0741 | - | 157.39 | 145.86 | 123.30 | 111.28 | 111.28 | 2020-03-12T02:38:39Z |
| Avnet Europe | IS82C55AZ | 335 | 125.73 | 113.16 | 101.84 | 101.84 | 101.84 | 2020-03-12T08:35:17Z |
| Classic Components | IS82C55AZ | 320 | - | - | - | - | - | 2020-03-11T22:08:19Z |
Alternate Names
Renesas has several brands around the world that may have alternate names for IS82C55AZ due to regional differences or acquisition. IS82C55AZ may also be known as the following names:
- REN
- Renesas Electronics
- RENESA
- RENESAS TECHNOLOGY
- RENESAS TECHNOLOGY CORP
- RENES
- RENSAS
- Renesas Electronics America
- RENASAS
- RNS
- RENESAS-PB
- RENESAS ELECTRONICS CORP
- RENESES
- Renesas Technology America
- Renesas Electronics Corporation
- RENESASE
- RENESAS TECHNOLOGY HONG KONG
- RENESASTEC
- RENESAS/M
- RENEASAS
- NLD
- RENESAS ELECTRONICS AMERICA INC
- RENESASA
- RENESAS/PBF
- RENESAS TECHNOL
AD5242BRUZ1M distributor
- IS82C55AZ Renesas / Intersil
- IS82C55AZ Renesas Electronics America Inc
- IS82C55AZ - Renesas - I/O Expander, 8bit, 8 MHz
- IS82C55AZ Datasheet(PDF) - Intersil Corporation
- IS82C55AZ by Renesas Electronics Other Peripherals
- IS82C55AZ Intersil - Interface ICs - Distributors, Price ...
- IS82C55AZ RENESAS | C1542516 - LCSC Electronics
- 570 products
- IS82C55AZ | RENESAS | I/O Expanders
- Renesas IS82C55AZ
- 82C55A Datasheet
- Dec 8, 2015