- Mfr. #:
- ISL62391IRTZ
- Description:
- Switching Controllers QD-OUTPUT SYSTEM CNTRLR 4X4 TQFN
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Packaging: | Tube |
| Package / Case: | TQFN-EP-28 |
| Product Type: | Switching Controllers |
| Product Category: | Switching Controllers |
| Mounting Style: | SMD/SMT |
| Manufacturer: | Renesas Electronics |
| Brand: | Renesas / Intersil |
| Subcategory: | PMIC - Power Management ICs |
| Series: | ISL62391 |
| Factory Pack Quantity: | 75 |
| Length: | 4 mm |
| Width: | 4 mm |
| Switching Frequency: | 28 kHz |
| Output Current: | 20000 mA, 20000 mA |
| Number of Outputs: | 2 Output |
| Height: | 0.75 mm (Max) |
| Output Voltage: | 0.6 V to 5.5 V, 0.6 V to 5.5 V |
| Unit Weight: | 0.001305 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 100 C |
More Information
Part No. ISL62391IRTZ is now available at OMO. Request a quote of ISL62391IRTZ please use the request quote or email us a RFQ.
ISL62391IRTZ Price & Stock
Intersil ISL62391IRTZ pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| LTL Group | 4895217 | 1,878 | - | - | - | - | - | 2020-01-06T07:01:17Z |
| Nexxon | ISL62391IRTZ | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | ISL62391IRTZ | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Intersil has several brands around the world that may have alternate names for ISL62391IRTZ due to regional differences or acquisition. ISL62391IRTZ may also be known as the following names:
- INTER
- ISL
- INTERS
- INTERSI
- Intersil Corporation
- INTESIL
- INSL
- INTR
- INTERSIL CORP
- INTS
- INTERSL
- INTRSL
- HARRIS SEMICONDUCTOR
- INTERSIL/HARRIS
- INTSL
- INERSIL
- HARRIS SEMI
- INTERSIL CHINA LIMITED
- INTERSIL/PBF
- Harris / Intersil
- Harris Semiconductor(Intersil)
- INTERSIL/MIL
- INTEYSIL
- Renesas Electronics / Intersil
- INTERSIL (VA)
AD5242BRUZ1M distributor
- ISL62391IRTZ Renesas / Intersil
- ISL62391IRTZ-T Renesas Electronics America Inc
- ISL62391IRTZ | RENESAS | Power Management SpecializedISL62391IRTZ-T | RENESAS | Power Management Specialized
- ISL62391IRTZ Datasheet(PDF) - Intersil Corporation
- ISL62391IRTZ datasheet - Specifications: Lead Free Status
- IPC 1752 - ISL62391IRTZISL62391, ISL62392, ISL62391C, ISL62392C Datasheet
- Aug 25, 2015
- ISL62391IRTZ datasheet & applicatoin notes